Notowania

urlop macierzyński
18.07.2012 13:01

Zobacz, czy musisz się zgodzić na dodatkowy urlop macierzyński

Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może skorzystać albo pracownica, albo pracownik.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dscott/iStockphoto)

Pracodawca nie musi nie musi pozytywnie rozpatrzyć wniosku pracownika o dodatkowy urlop macierzyński, co dobrze pokazuje przykład zamieszczony poniżej.

Przykład: Pracownik poinformował nas, że po zakończeniu przez żonę dodatkowego urlopu macierzyńskiego, będzie chciał skorzystać z dodatkowych dni wolnych przysługujących od 1 stycznia 2012 r. w związku z wydłużeniem wspomnianych urlopów. Czy wniosek taki musimy rozpatrzyć pozytywnie?

Odpowiedź: Wniosku takiego pracodawca nie musi rozpatrzyć pozytywnie. Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może skorzystać albo pracownica, albo pracownik.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego.

Z pytania wynika, że żona pracownika przebywa już na urlopie dodatkowym, a on chciałby wykorzystać jedynie dni zwiększające wymiar wspomnianego urlopu 1 stycznia 2012 r., tj. 14 lub 21 dni - w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Nie będzie to jednak możliwe, ponieważ:

  • dodatkowy urlop macierzyński, obejmujący także dni uzupełniające jego wymiar w 2012 r., udzielany jest jednorazowo, a więc nie może być on dzielony na części, z których jedną wykorzysta pracownica, a drugą pracownik,
  • prawo do dni uzupełniających wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który został rozpoczęty w 2011 r. mają jedynie osoby przebywające na takim urlopie w dniu 1 stycznia 2012 r.,
  • pracownik może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego tylko w konkretnych sytuacjach, tj. gdy matka dziecka po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego nie chce skorzystać z urlopu dodatkowego albo gdy pracownik korzysta z podstawowego urlopu macierzyńskiego z uwagi na wcześniejszy powrót matki dziecka do pracy po wykorzystaniu przez nią co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Oznacza to, że jeśli nawet pracownik wystąpi ze stosownym wnioskiem i złoży go w wymaganym terminie, wniosek ten nie będzie mógł być rozpatrzony pozytywnie. Z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego odpowiadającej różnicy między podwyższonym, a dotychczasowym wymiarem może skorzystać pracownica, pod warunkiem jednak że 1 stycznia 2012 r. będzie przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim, który rozpoczął się w 2011 r.

Podstawa prawna:

  • art. 1821–1822 Kodeksu pracy;
  • art. 12–13 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 237, poz. 1654).
Czytaj więcej w Money.pl
Jak rozliczyć prywatne wyjście pracownika? W takiej sytuacji możemy skorzystać z dwóch możliwości.
Kiedy wolne za pracę w nadgodzinach? Jeśli pracownik nie złoży wniosku o czas wolny, sam pracodawca może go zmusić, by wykorzystał czas wolny.
Czy praca małżonka w firmie jest kosztem? Ustawa zawiera ogólną definicję kosztu i całą listę wyłączeń. W orzecznictwie sądowym oraz interpretacjach można spotkać wiele tez, co jest kosztem a co nie. Co gorsza, nie wszystkie są spójne.
Tagi: urlop macierzyński, wiadomości, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz