Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZUS chce składek od pakietów medycznych

0
Podziel się:

To efekt niekorzystnej dla firm uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

ZUS chce składek od pakietów medycznych
(Otnaydur/Dreamstime)

Firmom wykupującym dla pracowników abonamenty medyczne grozi, że zapłacą od nich składki do ZUS. Nawet za 10 lat wstecz i z karnymi odsetkami.

To efekt niekorzystnej dla firm uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 maja tego roku- ostrzega _ Dziennik Gazeta Prawna _. NSA przesądził wtedy ostatecznie, że przedsiębiorcy muszą zapłacić podatki od abonamentów medycznych. Są one, wedle tej uchwały, traktowane jako część wynagrodzenia pracownika.

Taka interpretacja powoduje, że także Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczyna się domagać opłacania składek na ubezpieczenie społeczne od abonamentów medycznych. ZUS zaczął kontrole, a przedsiębiorcy mają powody do niepokoju, bo - jak sprawdził _ Dziennik Gazeta Prawna _ - do tej pory nie wszyscy odprowadzali składki od tych kwot.

Jak rozliczać pakiety medyczne?

Organy podatkowe przez ostatnich kilka lat konsekwentnie i w miarę jednolicie utrzymywały, że w wyniku objęcia pracownika przez pracodawcę bezpłatną opieką medyczną w zakresie wykraczającym poza medycynę pracy, u tego pierwszego mamy do czynienia z uzyskaniem nieodpłatnego świadczenia stanowiącego przychód ze stosunku pracy.

Takie stanowisko fiskusa było z kolei równie konsekwentnie uznawane za bezprawne przez sądy administracyjne, które powoływały się na literalną wykładnię przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (UPDOF) zawierającego ogólną definicję przychodu, stosownie do którego przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t111604.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bez;zachet;polacy;nie;kupia;ubezpieczen;zdrowotnych,194,0,681154.html) Bez zachęt Polacy nie kupią ubezpieczeń zdrowotnych Ministerstwo Zdrowia szykuje wprowadzenie dobrowolnego, dodatkowego ubezpieczenia. Aż 68 procent internautów ankietowanych przez Money.pl twierdzi, że jest nim zainteresowanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t99835.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nawet;7-letnie;kolejki;do;operacji;po;i;pis;nic;nie;zrobily;by;je;skrocic,241,0,638193.html) Nawet 7-letnie kolejki do operacji. PO i PiS nic nie zrobiły by je skrócić! Mimo że od 2005 roku wydatki na leczenie wzrosły o ponad 22 mld zł, wciąż na niektóre zabiegi trzeba czekać nawet 7 lat.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)