Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZUS RCA z zerowymi podstawami wymiaru i zerowymi składkami

0
Podziel się:

Gdy w danym miesiącu mimo wykonywania zlecenia ubezpieczony nie uzyskał żadnego przychodu, podstawa wymiaru składek i ich kwota będzie wynosiła 0 zł.

ZUS RCA z zerowymi podstawami wymiaru i zerowymi składkami
(Prebranac/Dreamstime.com)

Firma zawarła ze zleceniobiorcą umowę zlecenia na okres od 1 maja do 31 sierpnia 2012 r. W umowie określono, że za wykonywanie zlecenia zleceniobiorca będzie otrzymywać 2.000 zł miesięcznie. Wypłata następuje z dołu po zakończeniu miesiąca, co oznacza, że w maju zleceniobiorcy nie będzie wypłacona żadna kwota. Pierwszą wypłatę otrzyma dopiero w czerwcu. Czy za maj za osobę tę należy przekazać do ZUS jakiś raport?

Za zleceniobiorcę płatnik ma obowiązek złożyć za maj 2012 r. imienny raport miesięczny ZUS RCA z zerowymi podstawami i zerowymi kwotami składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Składki od wynagrodzenia za maj powinny zostać rozliczone w raporcie ZUS RCA za czerwiec, tj. za miesiąc, w którym zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie.

W związku z tym, że w umowie zlecenia wynagrodzenie określono kwotowo, podstawę wymiaru składek stanowi przychód ze zlecenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że składki na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc będą należne wówczas, gdy w danym miesiącu zleceniobiorcy zostanie wypłacone lub postawione do jego dyspozycji wynagrodzenie. Gdy w danym miesiącu mimo wykonywania zlecenia ubezpieczony nie uzyskał żadnego przychodu, podstawa wymiaru składek i ich kwota będzie wynosiła 0 zł.

Uwaga! Jeśli ostatnia wypłata będzie przypadać we wrześniu, czyli już po zakończeniu umowy zlecenia i wyrejestrowaniu zleceniobiorcy z ubezpieczeń, składki za sierpień 2012 r. powinny być rozliczone w imiennym raporcie miesięcznym za wrzesień 2012 r. z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 30 00.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 186, poz. 1444).
Czytaj więcej w Money.pl
ZUS odda firmom pieniądze. Za karę Przedsiębiorcy dostali dodatkową ochronę. Nie poniosą już podwójnych kar za zaległe opłaty.
Składki ZUS przy wypłacie po zmarłym pracowniku Wypłacając niezrealizowane świadczenia rodzinie zmarłego pracownika, pracodawcy mają wątpliwości, czy należy je uwzględnić w podstawie wymiaru składek.
Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu przedsiębiorcy? Każdy przedsiębiorca powinien pamiętać o regularnych rozliczeniach z urzędem skarbowym i ZUS. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu.

Autorka jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)