Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
05.03.2008 09:12

ZUS sprawdził fałszywe zwolnienia

Prawie 75 milionów zł. wypłat z zasiłków chorobowych skontrolowani muszą zwrócić ZUS-owi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lech Muszyński /PAP)

*Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2007 r. obniżył lub cofnął wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na łączną kwotę 74,8 mln zł. *

To rezultat kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wykorzystania zwolnień lekarskich.

*ZOBACZ TAKŻE: *
Znajdź oddział ZUS
W 2007 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 264,1 tys. badań kontrolnych w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W ich efekcie, 24,5 tys. osób wydano decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłku chorobowego, co oznacza, że 9,3 % badanych uznano za zdolnych do pracy.

Natomiast w przypadku 25,7 tys. osób wydano orzeczenia o potrzebie rehabilitacji leczniczej. Liczba dni absencji, ograniczonej w efekcie tych badań, wyniosła 123,5 tys. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 3,7 mln zł.

W ramach kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich w 2007 r. pracownicy ZUS-u skontrolowali 67,7 tys. ubezpieczonych, pozbawiając prawa do zasiłku 2,7 tys. osób, co w efekcie spowodowało cofnięcie zasiłków w łącznej kwocie 3,4 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE:
ZUS będzie płacić za chorobowePonadto ZUS ograniczył do 100% przeciętnego wynagrodzenia podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Z tego powodu w 2007 r. obniżył wypłaty o 61,8 mln zł.

ZUS ma także prawo do obniżania o 25% wysokości zasiłku chorobowego i opiekuńczego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Obniżenie to ma miejsce w przypadku niedopełnienia obowiązku dostarczenia płatnikowi zaświadczenia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Z tego tytułu w 2007 r. obniżono wypłaty zasiłków o 5,9 mln zł.

Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w 2007 r. wyniosła 74,8 mln zł. W 2007 r. ZUS wypłacił natomiast zasiłki chorobowe na kwotę 3,9 mld zł. Około 3,4 mld zł wypłacili ze swoich środków pracodawcy.

Tagi: zus, wiadomości, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz