Notowania

zwolnienie
25.09.2008 15:14

Zwolnienie dłuższe niż pobyt w szpitalu

Jeżeli pracownik znajdzie się w szpitalu, to zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)

*Jeżeli pracownik znajdzie się w szpitalu, to zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru. *
Należy pamiętać, że gdy zachodzą okoliczności uprawniające do zasiłku chorobowego w wysokości 100% pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100%, także za okres pobytu w szpitalu.

Informacja o pobycie pracownika w szpitalu znajduje się na zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA wystawianym przez szpital, w takim przypadku w polu 11 wpisywana jest liczba dni pobytu w szpitalu. Jeżeli liczba dni pobytu w szpitalu różni się od liczby dni zaświadczenia lekarskiego, przyjmuje się, że okres pobytu w szpitalu przypada od pierwszego dnia objętego zaświadczeniem lekarskim przez okres wynikający z liczby dni pobytu w szpitalu.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Fałszywe zwolnienie? Szef lub ZUS to sprawdzi! ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/kadryp/artykul/falszywe;zwolnienie;szef;lub;zus;to;sprawdzi,209,0,371921.html )
* [ Jak usprawiedliwiać nieobecność w pracy? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;usprawiedliwiac;nieobecnosc;w;pracy,218,0,261082.html )

Pracownica otrzymała zaświadczenie lekarskie wystawione przez szpital. Jednak tylko część tego zaświadczenia (5 dni) przypadało na okres pobytu w szpitalu. Z pytania nie wynika, że zachodzą okoliczności uprawniające pracownicę do zasiłku chorobowego w wysokości 100%. Zatem pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego:

* za okres od 12 do 16 sierpnia (5 dni) w wysokości 70%,
* za okres od 17 do 31 sierpnia (15 dni) w wysokości 80%,

wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Podstawa prawna:

* art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z [ ubezpieczenia ]( http://www.money.pl/ubezpieczenia/ ) społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Autorka jest specjalistką w zakresie świadczeń krótkoterminowych

Tagi: zwolnienie, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz