Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zwolnienie dyscyplinarne - kiedy i za co?

0
Podziel się:

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Kodeks pracy nie podaje definicji pojęcia ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Zgodnie z ustaloną praktyką i orzecznictwem, ciężkie naruszenie przez pracownika jego obowiązków pracowniczych następuje wówczas, gdy jego działanie lub zaniechanie cechuje wina umyślna lub rażące niedbalstwo.

Kwalifikacja naruszenia obowiązku pracowniczego jako ciężkiego należy zatem do pracodawcy. To pracodawca ocenia, na ile istotne jest określone naruszenie obowiązku pracowniczego. Należy jednak pamiętać, iż w razie odwołania się pracownika do sądu, kwalifikacja ta podlegać będzie weryfikacji sądu. Dodatkowo, w sytuacji, gdy pracownik należy do związku zawodowego, prawidłowość oceny okoliczności naruszeń pracownika podlegają również konsultacji związkowej.

PRZECZYTAJ CAŁOŚĆ W SERWISIE PRAWO.MONEY.PL:

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)