Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kiedy można rozwiązać stosunek pracy z długo chorującym pracownikiem?

0
Podziel się:

Okres uprawniający do zwolnienia bez wypowiedzenia uzależniony jest od okresu zatrudnienia.

Kiedy można rozwiązać stosunek pracy z długo chorującym pracownikiem?
(PAP/Lech Muszyński)

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wynika to z art. 41 Kodeksu pracy.

To, jak szybko można rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z długo chorującym pracownikiem, zależy zwykle od okresu zatrudnienia tego pracownika u tego pracodawcy.

Długość okresu zatrudnienia u danego pracodawcy
Okres zatrudnienia poniżej 6 miesięcy Okres zatrudnienia co najmniej 6 miesięcy Okres zatrudnienia bez znaczenia
Gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, a niezdolność do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące, pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia. Gdy pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność do pracy pracownika z powodu choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Okres zatrudnienia nie ma znaczenia, gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia dopiero wtedy, gdy nieobecność pracownika w pracy z powodu tych przyczyn trwa dłużej niż łączny okres pobierania zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, nawet jeżeli pracownik był u pracodawcy zatrudniony krócej niż 6 miesięcy.

Podstawa prawna
Art. 41, art. 53 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz.98 ze zm.)

Autorka jest specjalistą w zakresie świadczeń krótkoterminowych.

porady
kadry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)