Notowania

Klarna najdroższym fintechem w Europie. Założycielem firmy jest Polak

Sebastian Siemiątkowski może mieć powody do dumy. Klarna - założona przez niego firma zajmująca się płatnościami - jest dziś warta 5,5 mld dolarów. Właśnie stała się najdroższym fintechem w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(breakit.se)
Jednym z inwestorów Klarny jest raper Snoop Dogg (Fot: Klarna)

Taką wycenę udało się uzyskać dzięki ostatniej rundzie finansowania, w której startup zebrał od inwestorów 460 mln dolarów. Suma 5,5 mld dolarów stawia Klarnę na najwyższym podium w Europie i na ósmym na świecie wśród najdroższych fintechów.

Najwięcej pieniędzy wyłożyły m.in. prywatny fundusz z Menlo Park w USA - Sequoia Capital - i firma Hennes & Mauritz, właściciel odzieżowej sieci H&M. Swoją cegiełkę do rozbudowy startupu dołożył także raper Snoop Dogg.

Założony w Szwecji startup planuje wydać pieniądze m.in. na rozwój w USA, gdzie zdobywa ok. 6 mln klientów rocznie. Do tego ma wejść na rynki w Nowej Zelandii i Australii.

Klarna zapowiada od miesięcy debiut giełdowy. Siemiątkowski, cytowany przez "Financial Times", zaznaczył jednak, iż nie ma jeszcze formalnej decyzji o IPO, ale "na pewno się ono wydarzy". - Obecnie firma skupiona jest na zapewnieniu szybkiego wzrostu - podkreślił.

Startup obsługuje płatności na kwotę 29 mld dolarów rocznie, a jej klientami są m.in. Ikea i Asos. W ubegłym roku jego zysk operacyjny wyniósł 19 mln dol. przy 627 mln dol. przychodów.

Obejrzyj: Banki. "Klienci oczekują łatwości. Jakość jest wymogiem"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2019

ArasTaki z niego Polak jak ze mnie szwed

07-08-2019

Koroviov5,5 miliarda? Firma z EBITDA na poziomie 19 milonów? Serio?

07-08-2019

No worriesDlaczego nie rozwój w Polsce? Chociaż części pieniędzy? Może Mati powinien pomyśleć?

Rozwiń komentarze (17)