Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oze
05.11.2019 12:40

Kompania Piwowarska przechodzi na OZE. Do końca 2021 roku energia tylko z takiego źródła

Trzy Browary Kompanii Piwowarskiej SA do końca 2021 roku będą w pełni zasilane z Odnawialnych Źródeł Energii. Zasili je w pełni polska farma wiatrowa Nowy Staw. Kompania podpisała stosowną umowę z innogy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Stosowną umowę podpisali przedstawiciele Kompanii Piwowarskiej i innogy. (Fot: Kompania Piwowarska)

Browary należące do Kompanii Piwowarskiej, czyli: Tyskie Browary Książęce w Tychach, Browar Dojlidy w Białymstoku i Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu, będą w całości zasilane z Odnawialnych Źródeł Energii. Takie jest główne założenie podpisanej umowy między producentem browarów, a spółką innogy.

Zgodnie z nią, wymienione wcześniej punkty zasili w energię farma wiatrowa Nowy Staw. Umowa zakłada, że w 2020 roku dostarczy ona 30 gigawatogodzin (ok. 40 proc. zapotrzebowania), ale już od roku następnego (po rozbudowie farmy) – 70 gigawatogodzin. Ta druga wartość ma zaspokoić 100 proc. zapotrzebowania browarów, co oznacza, że będą one w pełni zasilane przez OZE.

– Cieszę się bardzo, że już w 2021 r. nasze browary przejdą w 100% na energię elektryczną pochodzącą z wiatru. Dzięki temu zmniejszymy emisję CO2 o 66% w porównaniu do roku 2019 – to znaczy, że 7,5 tysiąca ha lasów nie będzie absorbować dwutlenku węgla pochodzącego z produkcji piwa przez Kompanię Piwowarską – powiedział Igor Tikhonov, Prezes Kompanii Piwowarskiej. Wytłumaczył również, że świeżo zawarta umowa zachęci innogy do inwestycji w konstrukcję lądową, która wspomoże Polskę w realizacji programu Agenda 2030 ONZ.

Zobacz także: PGE obiera kurs w stronę zielonej energii. "Mamy wizję"

– Umowa pomiędzy innogy a Kompanią Piwowarską to przełom na polskim rynku – pierwszy raz na taką skalę, produkcja będzie zasilana energią z farmy wiatrowej. To najlepszy dowód na to, że przemysł wkracza na zieloną drogę i nie musi już być oparty na konwencjonalnych źródłach energii – wskazał Robert Macias, członek zarządu innogy Renewables Polska.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE

Umowa między Kompanią Piwowarską, a innogy została zawarta na 10 lat – do roku 2029.

OZE to jedne z kilku działań firmy w trosce o środowisko. Kompania Piwowarska w swoim oświadczeniu przedstawia też inne ekologiczne działania spółki. Wskazano m.in., że firma osiągnęła najlepszy w branży browarniczej wynik zużycia wody do produkcji piwa – 2,64 hl wody na 1 hl piwa w roku 2018. Ponadto Kompania "poddała niemal wszystkie wytworzone w jej browarach produkty uboczne i odpady procesowi recyklingu (99,65 proc.) i w dużym stopniu korzysta z opakowań zwrotnych – w butelkach tego rodzaju sprzedała w ub. roku 46 proc. swojego piwa".

Kompania Piwowarska celuje w umacnianie pozycji rynkowej w ujęciu wartościowym

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2019

RealistaNa niskiej wysokości wiatr jest lub nie. Na wyższych pulapach nk 80+ metrów wieje praktycznie cały czas

06-11-2019

JetPostawia farmy fotowoltaiczne, uzupelniajace prace turbin wiatrowych i moze sie udac.

07-11-2019

mimikbiedne lasy, to czym będą oddychać, przecież one potrzebują CO2!

Rozwiń komentarze (8)