Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
19.03.2020 13:17

Koronawirus a odroczenie składek ZUS. Posłanka oburzona, przedsiębiorcy wtórują

Posłanka PO Izabela Leszczyna oburza się na to, jak wygląda wniosek do ZUS, który przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić, by odroczono im płatność składek. "Skandal" - wtórują komentujący. To jednak nie wszystko, trzeba jeszcze złożyć specjalne oświadczenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Odroczenie składek na ZUS. Wniosek oburzył posłankę

Izabela Leszczyna udostępniła wpis wraz ze zdjęciami na Twitterze. Posłanka PO napisała: Uwaga przedsiębiorcy, którym rząd PiS łaskawie kumuluje składkę ZUS w terminie późniejszym! Widzieliście już wniosek o odroczenie składek? Dane, których chce ZUS, wykluczają szansę na to, że zrobi to wasze biuro rachunkowe, więc do dzieła, a raczej do spowiedzi".

Jak widać na wzorze wniosku, każdy prowadzący działalność gospodarczą, chcąc odroczyć składki ZUS, musi wskazać szereg informacji i to nie tylko tych związanych z prowadzoną działalnością. W tym m.in. dane dotyczące majątku prywatnego oraz prywatnych zobowiązań.

Temat szybko podchwycili internauci, zaczęli komentować. Czytamy m.in. takie wpisy jak: "skandal" czy "brakuje tylko jeszcze pytań o wyznanie i preferencje seksualne", a także: "Pani nie wypada, ale ja mogę. To są kpiny, ten cały pakiet pomocy".

Obejrzyj: Pomoc dla firm. Dlaczego przesunięcia, a nie umorzenia?

Jeden z prowadzących działalność gospodarczą napisał: "to są jakieś kpiny, żeby nie mogła tego zrobić księgowa. Wszystko po to, by utrudnić ludziom składanie i aby zrezygnować z tego". Inny w podobnym tonie: "Wiadomo, o co chodzi, żeby wniosków było jak najmniej, spryciarze!".

Winna epidemia? Udowodnij

Jednak "zabawa" zaczyna się dopiero przy specjalnym oświadczeniu. Bowiem we wniosku należy uzupełnić oświadczenie, w którym trzeba wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy i brak możliwości opłacenia należności w terminie.

Do wydania decyzji nikt nie będzie płacił składki, bo nie taki jest sens tej pomocy. Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek, wyśle do właściciela firmy umowę wraz z dokumentami dotyczącymi pomocy publicznej na wskazany adres e-mail lub pocztą (jeżeli e-mail nie zostanie wskazany).

Co jednak jeśli ZUS rozpatrzy wniosek negatywnie, a przedsiębiorca, który znalazł się w trudnej sytuacji, wstrzymał już płatność składek? Taki przedsiębiorca będzie jeszcze musiał zapłacić odsetki za zwłokę, naliczane od daty wymagalności opłacenia składki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: zus, odroczenie składek, koronawirus, pandemia, tarcza antykryzysowa, firma, przedsiębiorcy, mśp, msp, składki na zus, prowadzenie firmy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2020

AldiNa 500+ musi byc bo Jarus przegra wybory. Proste.

19-03-2020

WładekJeżeli państwo chce pomóc przedsiębiorcom to powinno podatki i zus umorzyć na 3 miesiące, a nie odroczyć opłaty. Skoro teraz nie mam na zus to skąd za … Czytaj całość

19-03-2020

romanByła niezła koniunktura to przejedzono pieniądze, rozdano na programy socjalne a w tym kraju to tak jakby w błoto wyrzucić. Teraz gdy nastał … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1036)