Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Koronawirus. Co trzecia firma obawia się bankructwa

14
Podziel się:

Ponad jedna trzecia firm - głównie mikro i małych oraz z branż produkcyjnej i usługowej - obawia się bankructwa. W przypadku przedsiębiorstw, które działają krócej niż 2 lata, upadłość grozi co drugiej.

Koronawirus. Co trzecia firma obawia się bankructwa
Co trzeciej firmie grozi bankructwo. (money.pl, Rafał Parczewski)

Z badania zrealizowanego dla BIG InfoMonitor przez firmę Maison&Partners wynika, że bankructwa w 2021 r. obawia się 36 proc. przedsiębiorstw, z czego 14 proc. uważa, że ryzyko to jest bardzo wysokie.

Silny strach przed upadłością towarzyszy przede wszystkim firmom z branży produkcyjnej (19 proc.) i usługowej (16 proc.).

Upadłości najbardziej boją się firmy, które działają krótko. Ok. połowy firm obecnych na rynku krócej niż dwa lata, wchodzi w nowy rok z lękiem, że przydarzy im się najgorsze.

Zobacz także: Luzowanie lockdownu. "Chcemy uaktywnić handel, baseny i stoki muszą poczekać"

Wśród przedsiębiorstw, które nie mają za sobą jeszcze roku funkcjonowania, "bardzo obawia się" bankructwa 20 proc., a kolejnych 24 proc. "w mniejszym stopniu". Wśród działających od roku do dwóch lat – 16 proc. deklaruje, że jest to zdecydowanie, a kolejne 33 proc., że raczej możliwe.

Najbardziej dotkliwym skutkiem kryzysu jest spadek sprzedaży, na co wskazuje niemal 47 proc. badanych - głównie firmy mikro i małe.

Na kolejnych miejscach znalazły się: zahamowanie rozwoju przedsiębiorstwa (ponad 18 proc.) i dezorganizacja pracy (prawie 18 proc.), ta ostatnia dokucza najbardziej firmom małym i średnim. Z kolei redukcje zatrudnienia deklaruje niespełna 5 proc. firm, a pogorszenie relacji z kontrahentami – w 3 proc. przypadków.

W badaniu przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor w IV kw. 2020 r. prawie 11 proc. mikro, małych i średnich firm deklarowało, że w minionym roku istniało realne ryzyko zlikwidowania ich biznesu.

Według danych GUS listopad był kolejnym miesiącem, w którym zanotowano przyrost liczby podmiotów z zawieszoną działalnością (o 3,1 proc.), a jednocześnie o 23,5 proc. spadła liczba firm nowo zarejestrowanych w porównaniu do poprzedniego miesiąca (w październiku spadek wyniósł 7,6 proc.).

Według prezesa BIG InfoMonitor Sławomira Grzelczaka prowadzenie działalności biznesowej staje się trudniejsze i obarczone coraz większym ryzykiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Doradca NFG
rok temu
Witajcie! Jestem Doradcą Online Kaczmarski Group. Chętnie odpowiem na wszelkie Wasze pytania odnośnie pierwszego w Polsce eFaktoringu: Narodowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to 100% on-line finansowanie bieżącej działalności mikroprzedsiębiorców. Pytania możecie zostawiać w komentarzach pod wpisem. Pozdrawiam Monika Doradca NFG
Elwi
rok temu
Sam się tego obawiam. Już mi brakuje pieniędzy
Cóż
rok temu
Nałożyli prawie 20 nowych podatków, nie podnoszą kwoty wolnej od podatku 14 rok z rzędu. Trzeba być szaleńcem, żeby oczekiwać innych rezultatów, aniżeli bankructwo
Owner
rok temu
Niechaj w ramach pomcy zawieszą składki ZUS od wszystkich przedsiębiorców. To jest realna pomoc. W przypadku mikro i małych firm - wszystkie firmy zostały mniej lub bardziej doświadczone przez pandemię, a niektóre dopiero tego doświadczą. Każda mała firma prywatna walczy o przetrwanie. Nie jest sprawiedliwie, jesli pomoc państwa uzależnia się od PKD lub obrotu. Jeśli przedsiębiorca płacił ZUS i podatki, to teraz Państwo powinno go przynajmniej odciążyć z ZUSu, aby nie było dylematów czy zawieszać działalność czy nie, tylko żeby dać motywację do działania, do przebranżowienia, do rozwinięcia działalności, do kreatywności i innowacji.
pcimek
rok temu
Kapitalizm ma to do siebie , że trzeba umieć się gospodarować i oszczędzać na ciężkie czasy , choćby takie jak teraz . A taki pazerny co otwiera , np.kilka kawiarnii czy tzw.salonów fryzjerskich i to jeszcze na kredyt to musi część zamknąć ,zeby ratować pozostałe . W kapitalizmie raz jest się bogatym , a raz biednym . rządzą prawa rynku .