Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus. Firmy mogą bezprawnie zwalniać, pracownicy w potrzasku

320
Podziel się

By ratować się przed upadkiem, firmy mogą wręczać wypowiedzenia lub dyscyplinarki. Nic nie zmieni fakt, że są nieuzasadnione lub niezgodne z prawem. Umowa bowiem i tak zostanie rozwiązana i pozwoli przedsiębiorcy na szybką redukcję kosztów związanych z etatami.

Firmy szukające szybkich cięć kosztów, mogą decydować się na dyscyplinarki.
Firmy szukające szybkich cięć kosztów, mogą decydować się na dyscyplinarki. (Getty Images, NurPhoto)
bDHMUhmJ

O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna", gdzie przeczytać możemy, że jeżeli pracodawca wręczy pracownikowi dyscyplinarkę podpierając się fałszywym zarzutem ciężkiego naruszenia obowiązków, to umowa zostanie rozwiązana.

Nie ma tutaj nic do rzeczy fakt, że może być to działanie niezgodne z prawem. Pracownikowi bowiem pozostanie wyłącznie dochodzenie swoich praw w sądzie, które ze względu na obecnie trwającą pandemię koronawirusa, i tak nie działają. Po ciągnącej się sprawie poszkodowany może liczyć na odszkodowanie w wysokości trzech pensji.

"DGP" wskazuje też, że pracownik, który doświadczy takiej formy zwolnienia, znajdzie się w krytycznej sytuacji, bowiem m.in. nie będzie mu przysługiwało prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

bDHMUhmL
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Biżuteria będzie przeceniana? "Branża nie może tak zareagować"

- Po pierwsze, z dnia na dzień utracą źródło zarobkowania. Po drugie, w okresie epidemii, narastającego kryzysu i wstrzymanych rekrutacji nie będą mieć prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Nabędą go dopiero po 180 dniach. Po trzecie, w ich świadectwie pracy będzie adnotacja o zwolnieniu w trybie dyscyplinarnym, a to utrudnia znalezienie nowej pracy - wskazuje w rozmowie z "DGP" dr Jakub Szmit z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, ekspert NSZZ "Solidarność".

bDHMUhmR

W tarczy antykryzysowej nie przewidziano żadnego zapisu, który chroniłby pracowników przed taką ewentualnością. Jak wskazała prof. Monika Gładoch, radca prawny z kancelarii M. Gładoch Specjaliści Prawa Pracy w rozmowie z "DGP", nie został nawet wydłużony 21-dniowy termin na złożenie odwołania do sądu od bezprawnego zwolnienia.

Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ, poinformował, że związki zawodowe otrzymują już sygnały, iż dochodzi już do pierwszych przypadków bezprawnych zwolnień.

Przed kilkoma dniami informowaliśmy, że rynek pracownika odszedł już do lamusa.

bDHMUhmS

Pracodawcy zamiast nowych rąk do pracy szukają m.in. możliwości zamrożenia podwyżek i nagród na tych już zatrudnionych. Następstwami trwającego kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa są wyparowujące miejsca pracy.

Eksperci wskazują na kilka scenariuszy, jak można ochronić pracowników przed takimi działaniami pracodawców. Dla przykładu: Hiszpania zakazała zwalniania pracowników z przyczyn ekonomicznych dotyczących walki z koronawirusem.

To drastyczny krok z punktu widzenia pracodawców. Zamiast tego dr Szmit proponuje np. podwyższyć odszkodowanie do poziomu np. dziewięciu pensji. Rozwiązaniem mogłoby być też wpisanie do tarczy antykryzysowej prawa dla takich pracowników do zasiłków dla bezrobotnych, na co wskazał Radzikowski.

bDHMUhmT

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDHMUhnm
KOMENTARZE
(320)
kalba
11 miesięcy temu
Związki zawodowe nie zauważyły, że przyczyną zwolnień są działania Kaczyńskiego. To PiS jest odpowiedzialny za bałagan w Polsce. Zabronili prowadzenia działalności gospodarczej, nie zapłacili odszkodowań i zaproponowali przedsiębiorcom wzięcie pożyczki z banku. Niestety, nasza ojczyzna rządzona jest przez nieudaczników oo d wielu lat.
mrok
10 miesięcy temu
Tak naprawdę dobry pracodawca będzie dbał o pracownika i odwrotnie - Jak tego nie ogarnie to jego firma nigdy nie będzie prosperować. A pracownik który będzie udawał że pracuje nigdy nie będzie szanowany przez pracodawcę.
Tomasz
10 miesięcy temu
Tak najlepiej aby pracownik zapieprzal za miskę ryżu
bDHMUhnn
Nie wiem czy ...
10 miesięcy temu
człowieka spotkać coś gorszego od szefa Polaka na dorobku.
joanna
10 miesięcy temu
To jest ogromny test dla pracodawców. Taka próba ognia, próba przyzwoitości. Nie trzeba chyba od razu zwalniać, to jest na szarym końcu, można zredukować etat, można zrobić remont, porządki, można nie płacić ZUS- wiem, że to spora ulga. Lepiej spokojnie przemyśleć, anie bawić się ludźmi - Karma wraca.
...
Następna strona