Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obostrzenia
14.10.2020 14:47

Koronawirus. Rząd rozważa nowe obostrzenia. Zakaz wesel, sprzedaż alkoholu do 19 i nauka zdalna

Zakaz wesel na terenie całego kraju, brak kibiców na meczach, czy zakup alkoholu tylko do godziny 19 - tak mają wyglądać nowe obostrzenia związane z walką z pandemią. Polsatnews.pl poznał koncepcje i pomysły, jakie padały przy ostatnich negocjacjach rządu z wojewodami oraz samorządowcami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Koronawirus. Nowe obostrzenia. Na zdjęciu premier Mateusz Morawiecki. (Fot: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL, STEPHANIE LECOCQ / POOL)

Zaostrzenie obostrzeń wynika z rekordów zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, które od kilku dni notujemy w Polsce. W ostatnich dniach przekraczamy regularnie barierę 5 tys. zakażeń, a w środę padł największy wynik od początku pandemii - 6,5 tys. zachorowań na COVID-19.

Polsatnews.pl dotarł do pomysłów i koncepcji, które padały podczas rozmów przedstawicieli rządu z samorządowcami i wojewodami. Należy jednak podkreślić, że na razie wciąż są to wyłącznie koncepcje, które niekoniecznie pojawią się w nowym rozporządzeniu.

Nowe obostrzenia: zakaz wesel, ograniczenia imprez masowych

Z informacji portalu wynika, że na agendzie pojawił się pomysł całkowitego zakazu organizacji wesel oraz imprez podobnego typu. Rządzący rozważali, czy zakazem objąć wyłącznie czerwone strefy, czy też cały kraj.

Ostatecznie stanęło na całkowitym zakazie imprez. Powodem takiego stanu rzeczy jest rosnąca dynamika zachorowań na COVID-19.

Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

Nowe obostrzenia dotkną również imprez masowych, w których nie będzie mogła wziąć udziału publiczność. To oznacza, że rywalizacji sportowej - np. meczów piłkarskiej Ekstraklasie - nie mogliby oglądać z trybun kibice. Przypomnijmy, że Polska była jednym z pierwszych krajów na świecie, która dopuściła organizację wydarzeń sportowych z fanami na stadionach.

Całkowite wyłączenie ma dotknąć również targowisk. Rząd jednak ma wypłacić rekompensaty z tego tytułu wszystkim poszkodowanym przedsiębiorcom.

Nowe obostrzenia: wróci nauczanie zdalne, prohibicja od 19

Polsatnews.pl podaje również, że powróci nauczanie zdalne. Jednak nie wszyscy uczniowie na nie przejdą. Nowe obostrzenie ma zakładać bowiem, że zdalnie uczyć się będą młodzi powyżej dwunastego roku życia.

Dlaczego akurat tak? Z jednej strony udałoby się odpowiedzieć na prośby środowisk samorządowych, które domagały się zmniejszenia liczby dzieci w szkołach. Z drugiej natomiast: budżet państwa nie ucierpiałby aż tak znacząco na wypłatach dodatkowych świadczeń dla rodziców tych uczniów, którzy pozostali w domu.

Po zmianach pojawiłby się również zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 19. Zakaz ma dotknąć wszystkie placówki sprzedające trunki wyskokowe - także stacje benzynowe.

Rząd zakłada, że dzięki temu ograniczone zostaną spotkania towarzyskie, na których w ostatnich dniach dochodzi do największej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Obostrzenia dotkną również restauracje i bary. Obecnie w czerwonych strefach mogą one działać do 22. Po zmianach wszystkie lokale gastronomiczne na terenie całej Polski musiałyby się zamykać dokładnie o 21.

Nowe obostrzenia prawdopodobnie nie dotkną cmentarzy

Nie ma na razie jednoznacznej decyzji co do ograniczeń działalności instytucji takich, jak: baseny, siłownie i kluby fitness. Co do szczegółów w tej kwestii trzeba będzie poczekać do ogłoszenia projektu rozporządzenia.

Natomiast rząd nie chce zamykać cmentarzy i pomysł ten nie jest obecnie rozważany. Zamiast tego pojawić się ma szeroko zakrojona kampania medialna, która zachęci Polaków do odłożenia wizyty w nekropoliach na bardziej sprzyjące czasy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-10-2020

PAWEŁ+Jak to kiedyś śpiewał Rosiewicz; " Żeby zdrowym być, nie wolno jeść, nie wolno pić, nie wolno żyć..."

14-10-2020

G.L.Co ma sprzedaż alkoholu do g. 19-tej? Wirus wtedy sam pije czy śpi? Podobnie z knajpami czynnymi do 22-giej. Bo potem wirus idzie do domu i zasypia??? … Czytaj całość

14-10-2020

makitMiała być walka z pandemią dla dobra ludzi a jest walka z ludźmi dla dobra pandemii !

Rozwiń komentarze (1216)