Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Pierwsza "ofiara" lockdownu. Wielka i znana polska firma walczy o życie

202
Podziel się

Szapołowska, Steczkowska czy youtuberka Maffashion – wszystkie były twarzami czy raczej nogami marki Gatta. Dziś firma walczy o przetrwanie. Powód? Prezes firmy mówi wprost: lockdown. - Nie jesteśmy ostatni, jeśli chodzi o tego typu problemy - dodaje Witold Pawelski w rozmowie z money.pl.

Pierwsza "ofiara" lockdownu. Wielka i znana polska firma walczy o życie
Salon firmy Gatta. (Materiały prasowe)
bDIGgcdh

1300 pracowników etatowych, kolejnych kilkuset zatrudnionych w lokalach franczyzowych, kilkuset w firmach blisko współpracujących z Gattą. To skala ewentualnych zwolnień, gdyby firma upadła. Na razie broni się, jak może, przed wierzycielami. Właśnie weszła w postępowanie sanacyjne, które ma uchronić spółkę przed bankructwem.

- My prowadzimy firmę profesjonalnie. Od ponad 20 lat jesteśmy największym pracodawcą w Zduńskiej Woli i jest dla nas bardzo ważne, aby te relacje utrzymać. Niemniej nie jest to łatwe przy takim jak obecny lockdownie - mówi w rozmowie z money.pl Witold Pawelski, prezes spółki Farex. To do niej należy marka Gatta.

Obecnie Gatta to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek odzieżowych. Około 150 salonów w kraju, eksport na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych i to na cały świat: od Rosji przez Europę Zachodnią aż po Australię. W 2019 roku spółka miała prawie 240 mln zł przychodów. I stratę na poziomie ok. 4 mln zł. Rok wcześniej było to niemal 9 mln zł pod kreską.

bDIGgcdj
Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

- Problemem było przelewarowanie. Wzięli za dużo kredytów. W sumie na ponad 50 mln zł - mówi nam osoba z branży.

Firma miała więc już swoje problemy przed kryzysem, ale jednak wychodziła na prostą. W podsumowaniu 2019 roku pisała o zmniejszeniu strat.

bDIGgcdp

"Jest to znacząca poprawa okupiona wieloma wyrzeczeniami. Warto również wspomnieć, że EBITDA [zysk przed opłaceniem odsetek kredytów czy podatków - przyp. red.] 2019 w porównaniu do 2018 r. wzrósł prawie 6-krotnie. Restrukturyzacja kosztów, zmiany w zakresie efektywności produkcji w 2019 r. doprowadziły do wygenerowania zysku na sprzedaży, co dobrze rokuje dla przyszłości firmy" - czytamy w sprawozdaniu finansowym. I właśnie wtedy przyszedł Covid-19.

- Początek roku mieliśmy lepszy niż rok wcześniej. I to mimo lockdownu w kwietniu i maju. Pomagał eksport, szyliśmy też masowo maseczki. Nie było tragedii. Kluczowy był dla nas drugi lockdown – mówi money.pl Pawelski.

Prezes dodaje, że do sierpnia mieli nawet zyski. Potem było już znacznie gorzej. W listopadzie i grudniu zamknięcie galerii handlowych sprawiło, że zaczęli w każdym miesiącu generować milionowe straty.

Płynność finansową utrzymują, ale boją się, że właśnie przedłużone zamknięcie sklepów - na teraz do końca stycznia - mogłoby ją zachwiać. Stąd decyzja o wejściu w postępowanie sanacyjne.

bDIGgcdq

Dzięki niemu nie muszą płacić rat kredytów czy opłat za lokale. Dostaną zarządcę sanacyjnego, którego zadaniem będzie renegocjacja dotychczasowych umów. We wszystkim pomaga im też firma Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja, która wyspecjalizowała się w tego typu działaniach. To plusy sanacji. Minusy? Pewne cięcia trzeba będzie wykonać.

- Przez cały czas staramy utrzymać zatrudnienie. Zależy nam na naszych pracownikach, choć pewne korekty związane z dostosowaniem do bieżącej sytuacji będą konieczne - tłumaczy.

Drugi minus? Każdej lokalizacji sklepów zarząd i zarządca sanacyjny będzie musiał się dokładnie przyjrzeć. Te nierentowne lub mało rentowne będą musiały zostać zamknięte.

bDIGgcdr

Z rozmów z szefami innych polskich sieci odzieżowych czy obuwniczych wynika, że sanacja Gatty to dopiero początek - twierdzi Pawelski.

- Nie jesteśmy ostatni, jeśli chodzi o tego typu problemy, one dotyczą całej branży. Dla wielu firm końcówka roku to był zawsze szczyt sprzedaży, generował dużo większe przychody niż kilka innych miesięcy razem wziętych. Wcześniej czy później w naszą branżę musiało to uderzyć - stwierdza.

Jak mówi, o swoją firmę po wejściu w sanację, się nie boi. Odlicza jedynie dni do końca lockdownu. Wtedy Gatta będzie mogła wyjść na prostą.

- Mamy dobrą załogę, nowoczesny zakład, sieć sprzedaży, znany brand. Przez lata inwestowaliśmy w galerie handlowe, a teraz to przez ich zamknięcie mamy największe problemy - konstatuje Pawelski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIGgcdK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(202)
Grzyb z lasu
miesiąc temu
Premierro mówi, że Polska doskonale sobie radzi ,a gospodarka hula pomimo zamykania gospodarki i ubożenia społeczeństwa. To pokazuje w jak zryte banie ma ten rząd! dopóki nie zobaczy tabelek z upadłościami, to problemu nie widzi. Zabrać pensje tym deklom, to się opamiętają, że są na naszym utrzymaniu!
PIETRO
miesiąc temu
W zeszłym roku w marcu pisałem, że nie wiem ile osób zginie na koronawirusa, ale na świecie więcej zginie z głodu, z powodu działań podjętych przez rządy. Wtedy miałem na myśli kraje biedne, dziś już takiej pewności nie mam...
anna
miesiąc temu
Przecież o to chodzi, zniszczyć i przejąć
bDIGgcdL
Ses
miesiąc temu
Co by nie było. Czy był ten lockdown czy też nie. O czym my w ogóle rozmawiamy? To wszystko jest jeden wielki cyrk, którego skutki uboczne przewyższają problem, kosztują życie ludzi, psychikę ludzi i finanse ludzi. Jest to po prostu dno. A to wszystko dla szczepionek
Bio
miesiąc temu
Nie było żadnego lockdownu w ostatnim czasie, tylko wyłączenie części branż. To nie jest lockdown. Należało zrobić prawdziwy lockdown na 2-3 tygodni, zamknąć wszystko co możliwe, ograniczyć wyjścia z domu i wrócić do funkcjonowania po tym czasie. Zamiast tego wybrano wyłączenie kilku branż na kilka miesięcy, co obecnie przyniosło opłakane skutki.
...
Następna strona