Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus problemem dla sektora MŚP. Ponad 60 proc. firm nie otrzymuje pieniędzy w terminie

Problemy z terminową płatnością kontrahentów zgłasza 63 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP. Procent ten wzrósł po wybuchu pandemii koronawirusa - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Część przedsiębiorców przyznaje, że ma pieniądze, ale trzyma je na "czarną godzinę".

Autorzy badania, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa, wskazują, że część zatorów finansowych nie ma związku z podłożem ekonomicznym, ale psychologicznym. 27 proc. respondentów wskazało, że chociaż ma pieniądze na spłatę zobowiązań, to jednak woli je przetrzymać na "czarną godzinę". Niemal dwie trzecie badanych uważa, że tak samo postępują ich kontrahenci.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki, w rozmowie z PAP wytłumaczył, że wyniki te są zapewne zaniżone. Część osób bowiem ma silne opory przed przyznaniem się do postaw nieakceptowanych społecznie.

- Z jednej strony mamy wiele firm, które faktycznie tracą płynność finansową, bo z dnia na dzień utraciły zdolność zarobkowania, a z drugiej - sporą grupę przedsiębiorstw, które wstrzymują płatności, bojąc się o przyszłość - zaznaczył Łącki i podkreślił, że zatory płatnicze są groźnym zjawiskiem dla gospodarki.

Zobacz też: Koronawirus uderza w gospodarkę. "Duży szok, ale z tego wyjdziemy"

Łącki wskazuje też na inny problem. Jeżeli bowiem przedsiębiorcy doprowadzą do bankructwa swoich kontrahentów, to po ustaniu zagrożenia epidemicznego nie będą mieli komu sprzedawać swoich towarów i usług.

Ulga na 3 miesiące dla mikrofirm ma zostać zawarta w tzw. tarczy antykryzysowej
Tarcza antykryzysowa. Wszystkie mikrofirmy nie zapłacą ZUS-u za pracowników przez 3 miesiące

Poza tym z bankructwami przedsiębiorstw wiązać się będą także zwolnienia pracowników, którzy stracą przez to swoje źródło utrzymania. Nie będą mogli zatem nabywać produktów, co w większej skali także doprowadzi do problemów. - Jeśli zabraknie im pieniędzy, gospodarka nie wróci tak łatwo na normalne tory - wskazał rozmówca PAP.

Jednak są także i dobre wiadomości. Według KRD coraz więcej przedsiębiorców dochodzi swoich należności szybciej niż dotychczas. Eksperci wskazują, że dla przedsiębiorców, szczególnie z sektora MŚP, najważniejsze w tej chwili będzie utrzymanie płynności finansowej.

Najbliższe dni mogą być dramatyczne dla wielu polskich firm i pracowników.
Nadchodzi czarny tydzień. Pracę mogą stracić nawet 3 mln Polaków

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Krajowego Rejestru Długów przez IMAS International w dniach 19-23 marca 2020 roku na grupie 202 firm z sektora MŚP.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2020

rolZamówiłeś towar lub robotę i nie płacisz to powinieneś iść siedzieć a firma dom lub inne rzeczy zlicytowane.

25-03-2020

sadinternetowyplWezwanie do zapłaty, pozew o zapłatę, wyrok, wniosek egzekucyjny do komornika. Proszenie o zapłatę w obecnej chwili to strata czasu.

25-03-2020

adreBłąd w tekście: nie płacąc można doprowadzić do bankructwa sprzedającego a nie kupującego. Cytat: "Jeżeli bowiem przedsiębiorcy doprowadzą do … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)