Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koronawirus. Rządowy pakiet dla firm nabiera kształtów

53
Podziel się:

Ustawa specjalna, która ma zagwarantować przetrwanie firmom w dobie pandemii koronawirusa, jest zapowiadana od jakiegoś czasu. W środę "Gazeta Wyborcza" opublikowała część zapisów noweli.

Rząd Mateusza Morawieckiego ma ogłosić pakiet dla firm już w środę.
Rząd Mateusza Morawieckiego ma ogłosić pakiet dla firm już w środę. (WP.PL)
bESTEWXV

"Wyborcza" wskazuje, że jedną ze zmian ma być nowelizacja ustawy "o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy". Ma ona ułatwiać przechodzenie pracowników na pensje postojowe. Obecnie bowiem przy tym rozwiązaniu firmy muszą udowodnić, że od co najmniej sześciu miesięcy są w kryzysie - czyli odnotowały spadek obrotów, sprzedaży towarów lub usług o minimum 15 proc.

W szykowanej ustawie specjalnej ten obowiązek ma zniknąć. Źródło dziennika, które pracuje nad zapisami pakietu, informuje, że jeśli jeden z pracowników zachoruje w wyniku zakażenia koronawirusem, to cała firma będzie mogła przejść na postojowe.

Składki ZUS odroczone

Kolejną zmianą ma być odroczenie spłat składek ZUS. Wszystkie firmy będą mogły "zawiesić" ich opłacanie przez najbliższe trzy miesiące. Dotyczyć to ma także tych składek, których termin na opłatę już upłynął, a także tych, które są ustalone wspólnie z ZUS-em w układzie ratalnym.

bESTEWXX
Zobacz także: Zobacz też: Chcą ratować firmę. Proponują obniżki swoich wynagrodzeń

Jednak nie oznacza to, że składek tych przedsiębiorca nie zapłaci już nigdy. Pieniądze za marzec, kwiecień i maj 2020 roku będą musiały w przyszłości wpłynąć na konta Zakładu, chociaż obecnie nie są znane konkretne terminy, do kiedy miałoby to nastąpić.

bESTEWYd

"Wyborcza" podaje, że odroczoną spłatę miałyby składki na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Pomoc dla samozatrudnionych i na zleceniach

Pojawić się mają także tzw. indywidualne konta czasu pracy. Po ich wprowadzeniu przedsiębiorca będzie mógł danego dnia skrócić lub wydłużyć czas pracy pracownikowi. Zarówno skrócenie godzin pracy, jak ich wydłużenie, ma nie wpływać w żaden sposób na pensję pracowników.

Szykowany pakiet ma również zapewnić wsparcie dla osób samozatrudnionych, czy tych na umowach-zleceniach. Rząd szykuje dla nich specjalny zasiłek, chociaż obecnie nie są znane żadne szczegóły.

bESTEWYe

Wydłużeniu ma ulec także termin na złożenie deklaracji CIT oraz PIT.

Nowy pakiet dla firm ma zostać ogłoszony w środę. Pierwotnie rząd chciał to zrobić już we wtorek, ale był zmuszony wstrzymać się po zamieszaniu z szefem resortu środowiska Michałem Wosiem, którego test na obecność koronawirusa był pozytywny. Z tego powodu część ministrów również poddała się testom.

bESTEWYf

We wtorek z kolei swój apel do samorządów złożył Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Adam Abramowicz chce, aby wszystkie gminy, które wynajmują firmom swoje lokale, zawiesiły pobieranie czynszu za nie, jeżeli przedsiębiorstwa musiały zawiesić swoją działalność. Wyjątkiem tutaj mają być opłaty za media (wodę, ścieki i odpady komunalne).

Rzecznik wskazał także na firmy funkcjonujące na zmniejszonych obrotach. W ich przypadku prosi samorządowców o zastosowanie specjalnych ulg czynszowych, które pozwolą im przetrwać pandemię koronawirusa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESTEWYg
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bESTEWYy
przedsiębiorcy
KOMENTARZE
(53)
Schock
2 lata temu
"Pomoc" to de facto wyrok na przedsiębiorców, tyle że z egzekucją odroczoną na czas po wyborach.
Wer
2 lata temu
No to caly ciezar epidemii poniosa przedsiebiorcy i pracownicy a rzad laskawie odlozy im danine. Tylko ze pieniedzy ktorych teraz nie zarobia w przyszlosci tez nie odrobia a wszystko zaplaca. Niemcy Anglicy i Wgrzy daja pozyczki. Woecie co rzadzacy? Sami se pensje obnizcie. Bo jestesci niedouczeni i zadufani w sobie nic z tego co sie dzieje. Ie rozumiecie. Głaby
globally thin...
2 lata temu
To może być dobry moment, żeby przenieść się z działalnością do kraju, w którym składki na ubezpieczenie zdrowotno-społeczne dla samozatrudnionych uzależnione są od wysokości dochodów i/lub mają charakter dobrowolny. Często idzie to w parze ze znacznie wyższą niż w Polsce kwotą wolną od podatku. Warto myśleć globalnie. A ten pakiet pomocowy to zakrawa na kpinę. Krajową jednoosobową działalność gospodarczą, która cierpi przez epidemię (jak ktoś np. jest pilotem wycieczek), można (należy?) czym prędzej zawiesić, może nawet wstecz, zanim zacznie się nakręcanie spirali długów.
bESTEWYz
premierek
2 lata temu
Gdyby on znów nie kłamał, było by miło. Tylko tyle i aż tyle...
Max
2 lata temu
Niech sobie wydadzą te odroczenie moi kontracheci się zatrzymali do świąt Wielkanocnych .mam to głęboko gdzieś od 1 kwietnia wypowiadam umowy o pracę 50 pracownikom niech Pan premier sobie ich zywi
...
Następna strona