Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Koronawirus. Sektor MŚP odżywa po pandemii. Coraz mniej firm skarży się na spadek obrotów

3
Podziel się:

Gospodarka na dobre odżywa po lockdownie? Kondycja małych i średnich przedsiębiorstw sugeruje, że tak. Coraz mniej firm z sektora MŚP odnotowuje obroty niższe niż przed pandemią. Poprawa sytuacji szczególnie dotyczy przedsiębiorstw usługowych i handlowych - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Koronawirus. Sektor MŚP odżywa po pandemii. Coraz mniej firm skarży się na spadek obrotów
Koronawirus już nie doskwiera tak mocno. Sektor MŚP podnosi się po lockdownie (Getty Images, LUIS ALVAREZ)
bEEbEDDp

Wyniki przywołanego badania sugerują, że firmy wracają do normalnego funkcjonowania. 32 proc. z badanych wskazuje, że ich przedsiębiorstwu udało się odbudować sprzedaż, a 12 proc. - że wiedzie się nawet lepiej, niż przed wybuchem pandemii COVID-19. Jednocześnie 31 proc. firm nadal ma obroty niższe, niż przed pojawieniem się koronawirusa.

- Gospodarka się odbudowuje, ale w różnym tempie w różnych obszarach. W rezultacie zróżnicowana jest też sytuacja przedsiębiorstw - wskazuje w rozmowie z PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Niektórzy skorzystali na pandemii

Eksperci BIG jednak wskazują, że ogólna kondycja firm poprawia się od momentu, w którym zniesiono lockdown, czyli od końcówki maja. Dla potwierdzenia wskazują, że jeszcze w pierwszym i drugim kwartale na niższą sprzedaż niż przed marcem 2020 rok skarżyła się połowa firm z sektora MŚP.

bEEbEDDr
Zobacz także: Walka z COVID-19 to nie był żaden biznes. Szefowa LUX MED przyznaje

- Największą zmianę na lepsze odnotowały firmy usługowe i handlowe, gdzie jeszcze na początku roku niższe niż przed pandemią obroty miało odpowiednio 61 i 52 proc. firm, a teraz jest to odpowiednio 33 i 29 proc. - przywołuje dane Sławomir Grzelczak.

bEEbEDDx

Co ciekawe, nieco więcej niż co ósmej firmie wiedzie się lepiej niż przed pojawieniem się SARS-CoV-2. Prezes BIG tłumaczy ten fakt tym, że zmienił się popyt na usługi i towary, przez co pojawiły się nowe zachowania klientów. Ponadto część konkurencji uległa osłabieniu lub zniknęła z rynku.

Od początku pandemii liczba firm, które na niej skorzystały, się podwoiła. Tuż po ogłoszeniu pierwszych lockdownów w 2020 roku 6 proc. przedsiębiorstw deklarowało, że są beneficjentami zahamowań gospodarki. Obecnie takich firm jest już 12 proc.

- Kilkanaście miesięcy z koronawirusem w tle okazało się najbardziej sprzyjającymi warunkami dla firm przetwórstwa przemysłowego oraz handlowych. W trzecim kwartale ubiegłego roku o wyższej sprzedaży niż przed pandemią mówiło 6-7 proc. podmiotów z tych branż, teraz deklaruje to już między 16 a 18 proc. - wymienia prezes BIG.

Nie wszyscy odbudowali straty

Jednak niemal jedna trzecia firm z sektora MŚP nadal zmaga się z gorszymi wynikami. Eksperci BIG zwracają uwagę, że przedsiębiorstwom tym trudno o optymizm. Nie udało im się odbudować sprzedaży do teraz, a w powietrzu wisi lockdown w związku z przewidywaną czwartą falą COVID-19, która ma uderzyć na jesieni.

bEEbEDDy

Dlatego też większość firm, które nie odbudowały obrotów do tego momentu, spisują na straty rok 2021. W to, że uda im się odbudować wyniki sprzed pandemii jeszcze w trzecim kwartale wierzy tylko 2,6 proc., a w czwartym - 3,8 proc. Jedna czwarta firm nie potrafi lub nie chce przewidywać, kiedy to nastąpi.

Badanie zrealizował w lipcu 2021 r. Instytut Keralla Research na reprezentatywnej próbie 500 firm MŚP techniką wywiadów telefonicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEbEDDS
gospodarka
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
fgyjur567j567
5 dni temu
NBP nas DRENUJE przez kursy WALUT i INFLACJE
nina
2 tyg. temu
jak upadły bądź zawiesiły działalność to normalne że się nie skarżą na spadek obrotów
wer
2 tyg. temu
Trzeba wraca do szarej strefy żeby to złodziejskie państwo aż tak Nas nie okradało!!!
bEEbEDDT