Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Koronawirus uderza w firmy. Ponad 40 proc. przedsiębiorców wytrzyma jeszcze tylko 2 miesiące

2
Podziel się:

Przez epidemię firmy będą miały problem z utrzymaniem się na rynku - wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan. 5 procent przedsiębiorstw już podjęło kroki w celu likwidacji działalności. Wkrótce może być ich znacznie więcej.

Bez odmrażania gospodarki firmy długo nie pociągną
Bez odmrażania gospodarki firmy długo nie pociągną (Pixabay)

75 proc. firm, przepytanych przez Lewiatana, jest przekonanych, że brak jasnej strategii odmrażania gospodarki ma negatywne konsekwencje gospodarcze i społeczne.

49 proc. przedsiębiorców podkreśla, że brak współpracy administracji rządowej i samorządowej utrudnia zarządzanie sytuacją kryzysową. 71 proc. z nich uważa, że odmrażanie gospodarki jest dziś jednym z kluczowych zadań rządu.

Firmy mają coraz większe problemy z prowadzeniem biznesu. Obawiają się, że dalsze zamrożenie gospodarki negatywnie wpłynie na funkcjonowanie biznesu. Obecnie 5 proc. badanych nie jest w stanie utrzymać firmy i podjęła działania w kierunku jej likwidacji. 43 proc. wytrzyma jeszcze 1-2 miesiące, a 20 proc. przetrwa 3-4 miesiące.

Zobacz także: Obejrzyj też: Ponowne zamrożenie gospodarki. Minister zdradzi, kiedy może nastąpić

Na pytanie, jakie działania podjęła firma, aby poradzić sobie w bieżącej sytuacji, 67 proc. respondentów odpowiedziało, że wprowadziło nadzwyczajne oszczędności, a 60 proc. zaangażowało oszczędności (czyli rezerwy kapitału).

Zdaniem 51 proc. badanych firm ich sytuacja, w porównaniu do okresu sprzed pandemii zdecydowanie się pogorszyła.

- Z naszego badania wynika, że coraz więcej firm boi się, że może sobie nie poradzić, jeśli stan zamrożenia
gospodarki będzie się przedłużał – mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

- Konfederacja Lewiatan jest współautorem licznika strat spowodowanych restrykcjami związanymi z walką z koronawirusem. Wynika z niego, że codziennie polska gospodarka traci ponad 2 mld zł. Te straty urosły już do
niemal 107 mld zł - dodaje.

Jak tłumaczy, ważne i pilne jest to, by w bezpieczny sposób odmrażać działalności gospodarcze. Firmy oczekują na zdecydowane i spójne działania rządu i współpracę z samorządami. Przedsiębiorcy nastawieni są przede wszystkim na
utrzymanie swoich firm i zespołów. Większość wprowadza oszczędności i angażuje swoje oszczędności, relatywnie niewielu decyduje się na zwolnienia i obniżki wynagrodzeń.

- Jednak bez wsparcia z zewnątrz nie są w stanie wytrzymać długo. Dlatego z niecierpliwością czekają na środki z tzw. Tarczy Finansowej oraz na pozytywne decyzje o wsparciu przewidzianym w ramach Tarczy Antykryzysowej. Niestety, z sygnałów jakie otrzymujemy od firm, uzyskanie obiecanego wsparcia jak dotąd, nie jest ani tak szybkie, ani tak łatwe, jak zapowiadano - komentuje Grzegorz Barczewski.

Konfederacja Lewiatana badanie online przeprowadziła w dniach 27-30 kwietnia 2020 r. na próbie 302 przedsiębiorców.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Głąby w PiS
2 lata temu
Stworzyli popierdółkę, a nie tarczę. Pożyczki bezzwrotne powinny stanowić % zapłaconego podatku PIT w 2019. Rozdawanie pieniędzy firmom, które działały latami w szarej strefie, nie płacąc podatków, to najgłupszy z pomysłów PiS. Głupszy obecnie od 500+ czy piramidy finansowej PPK.
winatuskawina
2 lata temu
To jest wina Tuska! Jaro tupnie nozka i zrobi twardy grunt pod naszymi nogami !