Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Biznes prosi o przyspieszenie odmrażania gospodarki

97
Podziel się:

Przedsiębiorstwa deklarują, że są gotowi wdrożyć wszystkie zasady bezpieczeństwa epidemicznego. Wszystko po to, by rząd pozwolił im pracować. Dalsza zwłoka spowoduje, że wiele firm zniknie - wskazują organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

Na odmrożenie gospodarki czekają m.in. fryzjerzy.
Na odmrożenie gospodarki czekają m.in. fryzjerzy. (Getty Images)
bFfSCjiZ

Swój projekt odmrożenia gospodarki przedstawił rządowi Business Centre Club (BCC). Cytowany przez "Puls Biznesu" plan zakładał m.in., że jeszcze w kwietniu do pracy mieliby wrócić przedstawiciele małej działalności niehandlowej, punktów usługowych i naprawczych, a także zakłady fryzjerskie.

W maju z kolei do pracy mieliby wrócić zatrudnieni w hotelach i sklepach w galeriach handlowych. W czerwcu miałyby zniknąć całkowicie obostrzenia w handlu i usługach, w lipcu miałoby nastąpić uruchomienie międzynarodowych połączeń kolejowych i lotów, a w sierpniu - otwarcie kin i teatrów.

Badanie BCC wskazuje, że 93,6 proc. ankietowanych przedsiębiorców jest gotowa wyposażyć na własny koszt pracowników i klientów w maseczki ochronne, rękawiczki, środki dezynfekcyjne. 84 proc. z kolei deklaruje, że będzie pilnować dwumetrowego odstępu, 73 proc. chce wyposażyć w rękawiczki ochronne, a 64 proc. - mierzyć temperaturę pracownikom. Wszystko po to, by wznowić jak najszybciej działalność.

bFfSCjjb
Zobacz także: Zobacz też: Poziom bezrobocia. "Znacznie wzrośnie. Teraz jest niski, bo nie mamy danych"

- Te działania sprawdziły się w spożywczych placówkach handlowych. Ich stosowanie w innych dziedzinach nie powinno być problemem - podkreśla Marek Goliszewski, prezes BCC, cytowany przez "PB".

bFfSCjjh

20 kwietnia rząd przedstawił cztery etapy odmrażania gospodarki. Jednak w projekcie zabrakło wskazania konkretnych dat, kiedy nowe kroki wejdą w życie.

Natomiast organizacje przedsiębiorców oraz część związków zawodowych działających w ramach Rady Dialogu Społecznego wskazują, że w czteroetapowym planie odmrażania gospodarki udrożnienie sektora mikro- i małych firm zostało przewidziane na końcu.

"Samozatrudnieni i mały biznes, świadczący usługi dla ludności, mogą już tego nie doczekać" - napisano w komunikacie sześciu organizacji biznesowych i związkowych. Zapis ten cytuje "PB".

bFfSCjji

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bFfSCjjC
KOMENTARZE
(97)
Przedsiębiorc...
2 lata temu
Już nigdy nie zapłacę złotówki podatku pisowi to jak pieniądze wyrzucone do śmietnika. Dziękuję i pozdrawiam
BDP
2 lata temu
Bezwarunkowy dochód podstawowy (liczony wstecz od połowy marca) albo bezpieczeństwo na poziomie Brazylii. Wybór należy do państwa.
Pytanie
2 lata temu
Po co bylo wszystko zamykac skoro teraz otwieraja, a korona sie nic a nc nie zmienia??
bFfSCjjD
Lolo
2 lata temu
Przystojny po czterdziestce chętnie pozna panią na jedną godzinę. Może być stara, brzydka, gruba i bez zębów. Jest jednak jeden warunek - musi dobrze strzyc faceta
Lili
2 lata temu
Fryzjer nie, ale hotele tak. Totalny brak logiki
...
Następna strona