Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Firmy liczą straty, 90 proc. zakłada pogorszenie wyników finansowych

98 proc. firm potwierdza, że odczuwa skutki pandemii koronawirusa w codziennej pracy - tak wynika z ankiety Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej. Część jednak dzięki kryzysowi mogła przetestować nowe metody świadczenia pracy, a także wdrożyła zwiększone procedury bezpieczeństwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Pandemia koronawirusa zamyka sklepy, handlowcy liczą już straty.

Dziewięć na dziesięć zapytanych przedsiębiorców nie ma wątpliwości - na koniec roku będą musieli pogodzić się z gorszymi wynikami finansowymi. Najbardziej ucierpi sprzedaż, której zmniejszenie odnotowało 80 proc. przedsiębiorstw. Na ten moment większość firm nie potrafi oszacować skali spadków. Co czwarty jednak wskazał, że przekroczyła ona 15 proc. - wynika z ankiety, do której dotarł portal wiadomoscihandlowe.pl.

Problemem dla firm staje się także zwiększona absencja pracowników. Z problemami kadrowymi wynikającymi z urlopów czy ze zwolnieniami na opiekę nad firmą deklaruje 62 proc. ankietowanych.

Aby temu przeciwdziałać, aż 90 proc. spółek udostępniło swoim pracownikom biurowym możliwość pracy zdalnej. Trzy czwarte natomiast zakazało odbywania podróży służbowych oraz udziału w szkoleniach i konferencjach. Natomiast tylko jedna na dziesięć firm zdecydowała się na ograniczenie czasu pracy, czy na wysyłanie zatrudnionych na płatne urlopy.

Zobacz też: Koronawirus. Odroczenie składek ZUS. "Łatwo wpaść w koncert życzeń"

Przez pandemię koronawirusa, jedna trzecia ankietowanych ma problemy z terminowym otrzymywaniem zamówionych produktów od poddostawców. 18 proc. natomiast ma braki na stanach magazynowych. Jedna na pięć firm z kolei odnotowała kłopoty na obszarze transportu kolejowego, a mniej niż co dziesiąta - w eksporcie.

Sebastian Ogórek zachęca do robienia zakupów bez wychodzenia z domu
Siedź w domu, pracuj i kupuj. To najlepsza antykryzysowa tarcza na świecie [OPINIA]

Z problemami muszą liczyć się także w przyszłości osoby poszukujące pracy. 45 proc. pracodawców zakłada wstrzymanie rekrutacji. Natomiast trzy firmy na dziesięć rozważają zamrożenie budżetu na podwyżki. Jednocześnie o uszczuplaniu obecnej kadry myśli mniej niż co piąty przedsiębiorca.

Właściciel Raf Trans mówi: szukam pracy dla moich ludzi.
Przedsiębiorcy: dziękujemy za to, co robicie, ale nas to nie uratuje

- Firmy spodziewają się dużego spowolnienia produkcji i sprzedaży oraz pogorszenia wyników finansowych, ale relatywnie krótkotrwałego kryzysu, który w opinii większości firm skończy się najpóźniej w drugim kwartale br. Obecna sytuacja najprawdopodobniej zmieni sposób funkcjonowania firm i wpłynie na jeszcze większą cyfryzację pracy oraz dystrybucji. Globalny charakter kryzysu może ponadto stać się szansą na zwiększenie współpracy międzynarodowej zwłaszcza w kluczowych dla całego świata obszarach. - wskazuje Michał Dybuła, Główny Ekonomista BNP Paribas Bank Polska, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Tarcza antykryzysowa. Pomoc dla pracowników na umowach cywilnoprawnych "jak najszybszym kanałem"

Badanie "Wpływ koronawirusa na działalność firm w Polsce" przeprowadziła Francusko-Polska Izba Gospodarcza wśród firm stowarzyszonych. Udział w nim wzięło 118 przedsiębiorstw działających w Polsce. 50 proc. stanowiły firmy zatrudniające do 50 osób, mniej niż 30 proc. to średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 51 do 500 pracowników, a 23 proc. - powyżej 500 osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2020

Jakubnie wiem skąd macie te dane, ale wyglądają NIEPRAWDZIWIE. Wiecie ILU małych i średnich przedsiębiorców jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że przed … Czytaj całość

20-03-2020

ftwOtworzyć w niedzielę , dłuższe godziny pracy stop niedzielom nie handlowym. Zrobić obniżki towaru i sprzedawać online

19-03-2020

SbPrezydent Duda ma radę - weźcie kredyt ... i odroczcie ZUS i liczcie na lut szczęścia !

Rozwiń komentarze (7)