Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek pracy
14.09.2020 17:53

Koronawirus w Polsce. Pandemia może nasilić stereotypy o pracownikach

Dyskryminacja ze względu na wiek dotyka już nie tylko starszych pracowników, ale także tych młodszych. Kurczący się rynek pracy z powodu kryzysu może jednak doprowadzić do tego, że doświadczające tego zjawiska osoby nie będą tego zgłaszać, gdyż obawiać się będą utraty stanowiska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash.com)
Koronawirus w Polsce może wzmagać zjawisko aegismu.

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która podaje, że w lipcu liczba zarejestrowanych bezrobotnych do 30. roku życia sięgnęła poziomu niemal 277 tys. osób. To wzrost o 27 proc. w porównaniu z danymi sprzed roku. Liczba młodych bez pracy rosła szybciej, niż łączna grupa wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych (19 proc.).

Eksperci zwracają uwagę, że młodzi pracownicy najczęściej odczuwają skutki kryzysów. Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, w rozmowie z "Rz" wskazał, że to właśnie wśród tej grupy pracowników bezrobocie najmocniej wzrosło w 2008 roku, szczególnie na południu Europy.

- Są zwykle pierwsi "do odstrzału", gdyż można się ich pozbyć bez dużej straty dla firmy, a potem, jeśli rynek odbije, łatwiej też ich pozyskać niż specjalistów. Tak jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie - wyjaśnia Komuda, cytowany przez dziennik.

Zobacz: Druga odsłona lockdownu. "Dane mówią, że firmy będą chciały zatrudniać"

Jeszcze przed wybuchem pandemii, młodzi do 24. roku byli drugą grupą (po 55+), która czuła się w pracy najbardziej dyskryminowana ze względu na wiek - wskazało badanie ADP "Workoforce view 2020", na które powołała się "Rz".

Badanie wykazało, że nierównego traktowania w pracy doświadczyło trzech na dziesięciu pracowników w Polsce. Najwięcej (prawie 10 proc.) z powodu wieku właśnie. Co siódmy wśród badanych do 24. roku życia potwierdził, że doświadczył zjawiska ageizmu.

Paweł Gniazdowski, ekspert zarządzania karierą i szefa firmy doradczej Lee Hecht Harrison DBM, w rozmowie z dziennikiem zwraca uwagę, że zjawisko dyskryminacji ze względu na wiek nasila się w przypadku rekrutacji. Dużo trudniej dostać pracę osobom, które przekroczyły granicę 50. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, ageizm, dyskryminacja, pracownicy, praca, msp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-09-2020

PolakWprowadzić obowiązkowe opłaty z zatrudnienie obcokrajowców (np 10% ich pensji) i z tych pieniędzy tworzyć silny przemysł (czy wspierać tych co … Czytaj całość

15-09-2020

🍀🍀🍀 POLAK MAŁY 🍀🍀🍀Wyższe emerytury za dodatkowe lata pracy i obniżony wiek emerytalny za najniższą stawkę to wielkie oszustwo, gdy trudno utrzymać się w pracy do … Czytaj całość

15-09-2020

jaPracodawca nie robi łaski, że płaci, a pracownik nie robi łaski, że pracuje. Pracownik nie musi pracować za taką stawkę jaką proponuje pracodawca. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (21)