Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Pandemia może nasilić stereotypy o pracownikach

21
Podziel się

Dyskryminacja ze względu na wiek dotyka już nie tylko starszych pracowników, ale także tych młodszych. Kurczący się rynek pracy z powodu kryzysu może jednak doprowadzić do tego, że doświadczające tego zjawiska osoby nie będą tego zgłaszać, gdyż obawiać się będą utraty stanowiska.

Koronawirus w Polsce. Pandemia może nasilić stereotypy o pracownikach
Koronawirus w Polsce może wzmagać zjawisko aegismu. (Unsplash.com)
bEhLLhWt

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która podaje, że w lipcu liczba zarejestrowanych bezrobotnych do 30. roku życia sięgnęła poziomu niemal 277 tys. osób. To wzrost o 27 proc. w porównaniu z danymi sprzed roku. Liczba młodych bez pracy rosła szybciej, niż łączna grupa wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych (19 proc.).

Eksperci zwracają uwagę, że młodzi pracownicy najczęściej odczuwają skutki kryzysów. Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, w rozmowie z "Rz" wskazał, że to właśnie wśród tej grupy pracowników bezrobocie najmocniej wzrosło w 2008 roku, szczególnie na południu Europy.

- Są zwykle pierwsi "do odstrzału", gdyż można się ich pozbyć bez dużej straty dla firmy, a potem, jeśli rynek odbije, łatwiej też ich pozyskać niż specjalistów. Tak jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie - wyjaśnia Komuda, cytowany przez dziennik.

bEhLLhWv
Zobacz także: Zobacz: Druga odsłona lockdownu. "Dane mówią, że firmy będą chciały zatrudniać"

Jeszcze przed wybuchem pandemii, młodzi do 24. roku byli drugą grupą (po 55+), która czuła się w pracy najbardziej dyskryminowana ze względu na wiek - wskazało badanie ADP "Workoforce view 2020", na które powołała się "Rz".

bEhLLhWB

Badanie wykazało, że nierównego traktowania w pracy doświadczyło trzech na dziesięciu pracowników w Polsce. Najwięcej (prawie 10 proc.) z powodu wieku właśnie. Co siódmy wśród badanych do 24. roku życia potwierdził, że doświadczył zjawiska ageizmu.

Paweł Gniazdowski, ekspert zarządzania karierą i szefa firmy doradczej Lee Hecht Harrison DBM, w rozmowie z dziennikiem zwraca uwagę, że zjawisko dyskryminacji ze względu na wiek nasila się w przypadku rekrutacji. Dużo trudniej dostać pracę osobom, które przekroczyły granicę 50. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhLLhWW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Rozsądek
9 miesięcy temu
Gdyby wprowadzono emerytury stażowe to problem byłby mniejszy. Starsi pracownicy 55 plus mogliby skorzystać z emerytury stażowej a wtedy w ich miejsce można by było zatrudnić młodego pracownika. Ale jak chęci nie ma to problemy będą narastać. Starsi zmęczeni, zniechęceni zmuszeni pracować a młodzi na bezrobociu albo emigracji.
Kung pao chic...
9 miesięcy temu
"Co siódmy wśród badanych do 24. roku życia potwierdził, że doświadczył zjawiska ageizmu." Ageizm? To artykuł o statystykach czy tylko o opinii tych ludzi jak oni się z tym czują kiedy się ich zwalnia? Zwolnienia dotyczą każdej grupy wiekowej. Przestańcie z ludzi robić snow flakes.
Tadek
9 miesięcy temu
A ja problemu tu nie widze jak mnie zwolnili to sobie założyłem firmę i już jestem na rynku 13 lat do tej pory a jak sobie przypomna o mnie to pojde oczywiście ale nie na etat a ze swoja działalnościa i juz
bEhLLhWX
palestW
9 miesięcy temu
Wysłali na staż za 900 zł miesięcznie, na 8 godz dziennie i taki osobnik nie jest już bezrobotnym. Pytam kim jest? Jeżeli najniższa emerytura jest wyższa. Po stażu nawet nie ma zasilku.
kiel
9 miesięcy temu
A jakie obecnie jest bezrobocie? Ile procent? PiS wszystko utajnia.
...
Następna strona