Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dezynfekcja
11.08.2020 07:15

Koronawirus w Polsce. Uproszczone procedury do rejestracji środków biobójczych przedłużone

Uproszczone procedury służące do rejestracji środków do dezynfekcji będą przedłużone - zdecydował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Pozwoli to przedsiębiorstwom przygotować się w lepszy sposób na przewidywaną drugą falę koronawirusa SARS-CoV-2.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Koronawirus w Polsce. Środki biobójcze będzie można nadal łatwiej zarejestrować (zdj. ilustracyjne).

Informację o przedłużeniu uproszczonych procedur URPL przekazał w piątek. Urząd ponadto zdecydował, że środki do dezynfekcji zarejestrowane na początku trwającej pandemii, będą mogły być nadal sprzedawane 180-dniowej rejestracji - informuje "Rzeczpospolita".

Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związek Przemysłu Kosmetycznego (PZPK), w rozmowie z "Rz" ocenia, że decyzja UPRL to "rewelacyjna decyzja". Związek zabiegał o nią w trakcie ostatnich tygodni.

- Pozwoli ona przetrwać firmom, które uruchomiły produkcję środków biobójczych, by przetrwać pandemię, a jednocześnie zapewni społeczeństwu stały dostęp do produktów do dezynfekcji w obliczu zbliżającej się drugiej fali epidemii Covid-19 - tłumaczy Chmurzyńska-Brown.

Zobacz też: Sklepy będą wypraszać klientów bez maseczek? "Nie zgadzamy się na kary"

W rozmowie z dziennikiem Waldemar Ferschke, lekarz epidemiolog i wiceprezes spółki Medisept zwraca uwagę na inny problem. Firma ta jest największym polskim dostawcą środków dezynfekcyjnych dla służby zdrowia. W jego ocenie decyzja UPRL nie zminimalizuje niedoborów takich środków w szpitalach.

Problemem w tym przypadku jest niezbędny do produkcji izopropanol, który pochodzi wyłącznie z importu. Przedstawiciel spółki Medisept wskazuje, że jeżeli nadejdzie druga fala koronawirusa, szybko stanie się trudno osiągalny. Dlatego warto już teraz zrobić jego zapasy, o co spółka apeluje do rządu o koordynację odpowiednich działań.

Według danych UPRL, do których dotarła "Rzeczpospolita", do 7 sierpnia w Polsce zarejestrowano 2256 produktów biobójczych w ramach uproszczonej procedury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-08-2020

Glamourtak na prawdę nikt nie wie czym pryska te ręce... w każdym sklepie ten płyn pachnie inaczej.. równie dobrze mogą tam wlewać szczochy w roztworze z … Czytaj całość

11-08-2020

czlnic nie produkujemy, nawet alkohol musimy importować!

11-08-2020

poprawcie to"będą mogły być nadal sprzedawane 180-dniowej rejestracji"

Rozwiń komentarze (7)