Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Wsparcie dla hotelarzy i transportu ma zielone światło od Komisji Europejskiej

Do mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm działających m.in. w sektorze handlu detalicznego, sektorze hotelarskim, rekreacyjnym i transportowym już wkrótce popłyną państwowe środki z tzw. Tarczy Finansowej 2.0. Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy przedsiębiorcom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP)
Koronawirus. Właściciele hoteli już wkrótce otrzymają wsparcie od państwa (zdj. ilustracyjne). (Fot: Mateusz Madejski)

Zatwierdzona przez KE Tarcza Finansowa 2.0 dla MŚP jest warta nawet 2,9 mld euro. Program został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa.

Wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager, która odpowiada za politykę konkurencji, podkreśliła, że przedsiębiorstwa polskie i europejskie zmagają się obecnie ze znacznym spadkiem dochodów. Na taki stan rzeczy wpływ mają obostrzenia związane z trwającą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

- Program ma pomóc mikroprzedsiębiorstwom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom w pokryciu kosztów stałych, które w tych trudnych czasach nie znajdują pokrycia w przychodach. Nadal ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, poszukując realnych rozwiązań łagodzących skutki gospodarcze pandemii koronawirusa, zgodnie z przepisami UE - zaznaczyła Vestager.

Pomoc dla przedsiębiorców z rejonów górskich. Semeniuk uchyla rąbka tajemnicy

Nowa odsłona Tarczy Finansowej będzie skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców działających w sektorach: handlu detalicznego, hotelarskim, rekreacyjnym i transportowym. Wsparcie popłynie do wszystkich, którzy odczuwają negatywne skutki wprowadzonych przez rząd obostrzeń w listopadzie.

Program obejmuje dwa rodzaje środków: ograniczone kwoty pomocy dla mikroprzedsiębiorstw oraz wsparcie z tytułu niepokrytych kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach programu Polska planuje udzielić pomocy gospodarczej, aby pomóc mikroprzedsiębiorstwom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom w radzeniu sobie z niedoborami płynności spowodowanymi pandemią.

Wsparcie udzielane w ramach programu będzie miało formę zaliczek zwrotnych. Beneficjenci będą uprawnieni do otrzymania pomocy, jeżeli odnotują spadek obrotów o 30 proc. w okresie od 1 kwietnia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku (lub w części tego okresu) w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku.

Ograniczone kwoty pomocy dla mikroprzedsiębiorstw wyniosą maksymalnie ok. 73 tys. euro (324 tys. złotych) na przedsiębiorstwo, zależnie od liczby pracowników. Pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw będzie ograniczona do 70 proc. niepokrytych kosztów stałych poniesionych w okresie od 1 listopada 2020 roku do 31 marca 2021 roku i nie może przekroczyć ok. 780 tys. euro (3,5 mln złotych) na jedno przedsiębiorstwo.

Komisja uznała, że program zgłoszony przez władze polskie jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa. Jeśli chodzi o ograniczone kwoty pomocy dla mikroprzedsiębiorstw, łączna wartość nominalna pomocy nie może przekroczyć kwoty 800 tys. euro na przedsiębiorstwo.

W przypadku wsparcia niepokrytych kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw kwota pomocy nie może przekroczyć 70 proc. niepokrytych kosztów stałych poniesionych w okresie od 1 listopada 2020 roku do 31 marca 2021 roku i może maksymalnie wynieść 3 mln euro na przedsiębiorstwo.

W przypadku wszystkich beneficjentów wsparcie będzie przyznawane co najwyżej do 30 czerwca 2021 roku i wyłącznie przedsiębiorstwom, które 31 grudnia 2019 roku nie były uznane za znajdujące się w trudnej sytuacji.

Wyjątkiem od tej reguły są mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa, które kwalifikują się do wsparcia, nawet jeśli już 31 grudnia 2019 roku były w trudnej sytuacji. Ponadto Polska zagwarantuje - w odniesieniu do wszystkich środków pomocy - przestrzeganie zasad kumulacji pomocy przewidzianych w tymczasowych ramach prawnych.

Komisja uznała, że środki pomocy w ramach programu są konieczne, właściwe i proporcjonalne, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa. W związku z tym Komisja zatwierdziła środki pomocy na podstawie unijnych zasad pomocy państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-12-2020

PolA kiedy pomoc dostana ludzie zwykli pracujacy i zarabiajacy glodowe pensje kiedy kasa bedzie dla Rodakow powtarzan Rodakow, pomaga sie tylko … Czytaj całość

24-12-2020

KiedyA kiedy jakaś pomoc dostaną sklepy na BASENACH KTÓRE SĄ ZAMKNIETE OD 17 października ???!czyli sprzeda detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach … Czytaj całość

28-12-2020

Co jest?A co z domkami agroturystyka??? Nie mamy działalności gospodarczej a przyjmować gości też nie możemy!!!

Rozwiń komentarze (6)