Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Koronowirus w Polsce. Zamknięte żłobki i przedszkola. "Pracodawcy muszą się liczyć z nieobecnością pracowników"

128
Podziel się:

Zapadła decyzja o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków w całej Polsce w związku zagrożeniem koronawirusem. Czwartek i piątek to dni przejściowe, od poniedziałku wszystkie placówki będą nieczynne. Nad pracodawcami zawisło widmo braków kadrowych, kiedy rodzice zaczną przechodzić na zwolnienia.

Biura mogą opustoszeć w związku ze zwolnieniami pracowników, którzy zajmą się dziećmi.
Biura mogą opustoszeć w związku ze zwolnieniami pracowników, którzy zajmą się dziećmi. (Getty Images, Boston Globe)

Decyzją premiera od poniedziałku przez kolejne dwa tygodnie zamknięte będą wszystkie placówki oświatowe i szkoły wyższe. Nie będą funkcjonować żłobki i przedszkola. To, co być może ucieszy dzieci, okaże się problemem dla rodziców, którzy będą musieli indywidualnie zapewnić im opiekę. To jednak oznacza również problem dla pracodawców w związku absencją pracowników.

Problem dla firm

Prezes BCC Marek Goliszewski uważa, że "sytuacja jest nadzwyczajna i wymagająca stosowania nadzwyczajnych metod i narzędzi". - Znowelizować należy, na ściśle określony czas, Kodeks pracy, by ułatwić walkę pracodawców z konsekwencjami koronawirusa i to wspólnie z pracownikami na terenie firmy - mówił.

- W obecnej sytuacji pracodawcy muszą się liczyć z nieobecnością pracowników, w szczególności tych, którzy mają dzieci w wieku do lat 8 - dodaje Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.

Jak wyjaśnia ekspertka, w sytuacji zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły takim pracownikom będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy, w wymiarze 80 proc. wynagrodzenia, przez 60 dni plus 14 dodatkowych na gruncie specustawy dotyczącej zwalczania koronawirusa.

Co jednak z pracownikami mającymi dzieci w wieku powyżej 8 lat? Im już zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.

- Pozostaje urlop wypoczynkowy, na żądanie, 2 dni na opiekę - przypomina Wioletta Żukowska-Czaplicka. O ile jednak w przypadku urlopu wypoczynkowego konieczna jest zgoda pracodawcy, o tyle przy pozostałych udzielenie urlopu jest bardziej obligatoryjne.

- Te absencje pracowników będą miały oczywiście wpływ na funkcjonowanie firmy. W niektórych firmach, gdzie zdecydowana większość pracowników ma dzieci i weźmie wolne, może to oznaczać w skrajnym przypadku wręcz paraliż organizacyjny. Przy czym należy zaznaczyć, że to nie będzie problem tylko firm, ale również administracji - wyjaśnia ekspertka Pracodawców RP.

Pracodawcy minimalizują straty

- Z punktu widzenia pracodawcy jedynym rozsądnym wyjściem jest zastosowanie pracy zdalnej przewidzianej w specustawie - oczywiście tam, gdzie jest to możliwe - ocenia nasza rozmówczyni. Część pracodawców już zdecydowała o pracy zdalnej swoich pracowników. W niektórych przypadkach może się udać łączenie pracy z domu z opieką nad dziećmi.

- Elastyczny czas pracy, indywidualny rozkład czasu pracy, ruchome godziny pracy to również dobre rozwiązania i pracodawcy powinni z nich korzystać. Sytuacja jest nadzwyczajna, ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek i zrozumienie - podkreśla ekspertka Pracodawców RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(128)
Przedsiębiorc...
4 lata temu
Firmy, które nie dokonają redukcji etatów (umów zawartych na czas nieokreślony) powinny być zwolnione z PIT oraz składek ZUS do końca roku. To jedyny bodziec, który mógłby mnie skłonić do anulowania podpisanych wypowiedzeń....
edfgh
4 lata temu
proponuje zbiorowy pozew przeciw temu, kto nie zamknął granic na czas....
BedeGrauWGre
4 lata temu
Aalogicznie: -panstwo musi się liczyć z tym że nie będzie podatków od pracodawców-
Gosc
4 lata temu
Zgłoś Ja tez pracuje w duzym sklepie i boje sie jak cholera zeby nie zarazic siebie,rodziny i innych...prosze zrobcie cos z tym...tu nie wystarczy zwykle mycie rak...
🌍🌎🌏
4 lata temu
A jednak broń biologiczna! Youtube.
...
Następna strona