Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Leasing dla młodych firm. Jak można sfinansować biznes?

0
Podziel się:

Leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania biznesu. Najczęściej w ten sposób przedsiębiorcy korzystają z samochodów i maszyn. Czy na rynku są oferty leasingu dla młodych firm?

Leasing cieszy się popularnością m.in. wśród firm korzystających z maszyn i samochodów
Leasing cieszy się popularnością m.in. wśród firm korzystających z maszyn i samochodów (Fotolia)

Leasing jest popularną metodą finansowania biznesu ze względu na swoją prostotę i nieduże koszty. Leasing pozwala bardzo łatwo skorzystać ze sprzętu i wyposażenia bez konieczności brania kredytu na wysokie kwoty. Zanim jednak zdecydujemy się na taką formę finansowania, dobrze jest poznać zasady, na jakich działa leasing.

Co to jest leasing?

Leasing jest umową, na mocy której firma leasingowa kupuje określony środek trwały (najczęściej samochód lub maszynę) i oddaje ją w używanie przedsiębiorcy. Przedsiębiorca płaci za możliwość użytkowania przedmiotu umowy comiesięczny czynsz. Na koniec trwania umowy ma prawo wykupienia przedmiotu leasingu na własność.

W umowie leasingu mamy do czynienia z przynajmniej dwoma stronami. Leasingobiorca to ten podmiot, przedsiębiorca, który korzysta z przedmiotu umowy. Leasingodawca to firma, która nabywa produkt i przekazuje go leasingobiorcy.

Formy leasingu

Leasing występuje w dwóch formach. Mamy leasing finansowy i leasing operacyjny. W pierwszym przypadku do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć wyłącznie odsetki z raty leasingowej. Wtedy przedmiot leasingu wpisany jest do środków trwałych, a amortyzację rozlicza przedsiębiorca, który korzysta z przedmiotu leasingu. W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot leasingu jest własnością firmy leasingowej (albo producenta), a amortyzację przedmiotu leasingu rozlicza firma leasingowa.

Mamy jeszcze leasing zwrotny. To forma leasingu, w której przedsiębiorca sam kupuje środek trwały, odsprzedaje go firmie leasingowej i umawia się, że będzie mógł nadal z niego korzystać. Taki rodzaj leasingu pozwala odzyskać sporą część kapitału i poprawić płynność finansową.

Sporo pytań dotyczy tego, czy nowa firma może liczyć na leasing. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki przedmiot ma być sfinansowany i jaką ma wartość. Wiele firm leasingowych deklaruje, że jest w stanie udzielić finansowania w formie leasingu przedsiębiorcy z niewielkim stażem w działalności biznesowej. Na ostateczną decyzję wpływa jednak wysokość wpłaty własnej, ale przede wszystkim to, jaki to będzie rodzaj przedmiotu umowy i rodzaj prowadzonej działalności.

Zabezpieczenie leasingu

Żeby przedsiębiorca mógł otrzymać finansowanie w formie leasingu, musi przekonać firmę leasingową, że leasing będzie spłacony. Innymi słowy, firma leasingowa ocenia ryzyko. Każda z firm ma własne procedury związane z oceną ryzyka. Najczęściej samochody osobowe objęte są uproszczoną procedurą leasingową. Nie trzeba wtedy potwierdzać sytuacji finansowej przedsiębiorcy.

Przedmioty o znacznej wartości leasingowane są w pełnej procedurze leasingowej. Wtedy sprawdzana jest pełna zdolność kredytowa przedsiębiorcy.

W przypadku procedury uproszczonej najczęściej wystarczy przedstawić dowód osobisty. Dla firmy leasingowej ważne będzie też, jak długo trwa działalność. Choć jak wspomnieliśmy, istnieje szansa, że leasing będzie udzielony już firmie bardzo młodej, to dobrze byłoby, żeby przedsiębiorstwo funkcjonowało minimum trzy miesiące. W przypadku procedury standardowej bada się pełną zdolność kredytową i sprawdza sytuację finansową i majątkową. Przedsiębiorca, który stara się o leasing, musi udowodnić, że będzie w stanie spłacić zobowiązanie wynikające z leasingu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)