Notowania

msp
29.11.2019 16:22

Limit transakcji gotówkowych w dół. Ważne zmiany dla przedsiębiorców

Transakcje w kwocie przekraczającej 8 tys. zł między firmami będą musiały być wykonywane bezgotówkowo. Wszystko po to, by skarbówka miała lepszą kontrole nad przepływami pieniężnymi. To plan resortu finansów na 2020 rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Faktury powyżej 8 tysięcy złotych przedsiębiorcy będą płacić już tylko przelewem. To plan resortu finansów (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Jak czytamy w serwisie prawo.pl, taka zmiana przepisów mogłaby dać oszczędność rzędu 20 mld zł. Wszystko dzięki mniejszym kosztom wytwarzania, transportu i zabezpieczenia gotówki.

W praktyce miałoby to wyglądać tak, że wszystkie transakcje powyżej 8 tys. złotych musiałyby być wykonywane przelewami, czyli w formie bezgotówkowej.

Resort nie kryje, że dałoby to dużo większą kontrolę skarbówki nad tego typu rozliczeniami. Ale też ma to być elementem coraz silniejszej cyfryzacji życia publicznego w Polsce. Za wzór stawiana jest tutaj Szwecja.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Obecnie trwają konsultacje takiego rozwiązania z członkami Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Przypomnijmy, że obecnie podobne przepisy również obowiązują, ale limit jest znacznie wyższy i wynosi 15 tysięcy złotych. Jego obniżenie spowodowałoby, że takim obowiązkiem objęte byłyby znacznie mniejsze przedsiębiorstwa.

Marian Banaś nadal jest prezesem NIK. Dymisji nie ma, jest oświadczenie NIK
Marian Banaś nie podał się do dymisji. NIK wydał oświadczenie

Jak twierdzą eksperci w rozmowie z prawo.pl, może to oznaczać dla nich większe koszty prowadzenia działalności, choćby w kwestii obsługi księgowej.

Za prąd wkrótce zapłacimy dużo więcej. System rekompensat jest nie do utrzymania
Ceny prądu. Policzyliśmy, o ile wzrosną. Wesoło nam nie będzie

Według obecnego stanu prawnego przedsiębiorca, który taką ponad 15-tysięczną transakcję rozliczy w gotówce, nie będzie mógł jej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. A to przełoży się na dużo wyższy podatek dochodowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-11-2019

KasandraNastępny krok, to całkowita likwidacja gotówki co będzie oznaczało wprowadzenie realnego systemu niewolniczego: 1. Urzędniczy nadzór nad każdą … Czytaj całość

30-11-2019

PrzemekBardzo Dobrze Sknczy sie wyprowadznie pieniedzy, platnośc tylko karta, przelewem. Urzad Skarbowy powinien zrobic jak w Niemczech pelna kontrola … Czytaj całość

30-11-2019

akmNie wiecie, że idzie wielki bat na wszystkich.W przyszłości nie dasz dziecku, ani rodzicom prezentu za 300zł żebyś nie musiał płacić podatku.Dzisiaj … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (583)