Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Luka CIT wciąż straszy. Straty sięgają 43 mld zł

Pomimo prób uszczelniania systemu dziura wynikająca z brakujących wpływów z podatków CIT pozostaje na niemal niezmienionym poziomie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Jerzy Kwieciński. (Fot: Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

Tempo zasypywania luki CIT, mimo różnych obostrzeń w prawie mających uszczelnić system, wciąż jest niewielkie. W ubiegłym roku straty sięgały 43 mld zł, czyli minimalnie mniej niż rok wcześniej, kiedy wynosiła 44 mld zł - wskazuje "Rzeczpospolita", powołując się na dokument podsumowujący rozliczenie CIT w 2018 r., opublikowany przez Ministerstwo Finansów.

Prof. Gajewski w WP money.pl: luka podatkowa CIT może zachwiać stabilnością państwa

Jak podkreśla dziennik w stosunku do lat ubiegłych przybyło podatników wykazujących straty. Ich liczba wzrosła ze 153 tys. w 2017 roku do 167 tys. w 2018. Dla dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, komentującej dokument na łamach "Rz", zagadkowe jest to, że przybywało tak wiele firm wykazujących straty pomimo wzrostu PKB w tempie 5,1 proc.

PIT, CIT i VAT na jednym rachunku

Dziura w CIT wciąż straszy. Maleje zbyt wolno

Co na to resort? "Liczby podatników wykazujących straty to sytuacja pojawiająca się rokrocznie, a wynika to m.in. z faktu, że z roku na rok przybywa podatników tego podatku" – napisało biuro prasowe MF w odpowiedzi na pytanie dziennika. Kłopot w tym, że jak wynika z raportu rocznego ogólna liczba podatników rozliczających się według CIT nie tylko nie wzrosła, ale wręcz spadła z 509 do 507 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: cit, firmy, msp, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-11-2019

papito i tak wina Tuska jest

05-11-2019

oburzonaJuż brakuje pieniędzy na rozdawanie trzeba dociskać Spółki aby sfinansowały obiecanki PIS Wkrótce i one zaczną się zamykać i co dalej skąd pieniądze … Czytaj całość

05-11-2019

jakto z tym uszczelnieniem premier z pis-u współpracuje z MAFIĄ Vatowską? Przecież przed kamerami mówił o uszczelnieniu to znaczy że co kłamał taka luka … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (137)