Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
18.01.2019 08:07

Małe firmy muszą informować, jak oszczędzają na podatkach. Lista wątpliwości się nie skraca

Od 1 stycznia firmy muszą informować fiskus o schematach biznesowych przynoszących oszczędności podatkowe. Przepisy wprowadzono w ramach walki z oszustwami podatkowymi na wielką skalę – przypomina "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Informację musi przekazać sama firma lub kancelaria doradcza, która taki schemat opracowuje.

O ile na pierwszy rzut oka wydaje się, że nowe przepisy odnoszą się tylko do większych firm, to gdy bliżej przyjrzeć się przepisom, okazuje się, że wskazane przez przepisy progi (koszty czy aktywa przekraczają 10 mln euro, a korzyść podatkowa wynosi co najmniej 2,5 mln euro) nie mają zastosowania, gdy chodzi o schematy transgraniczne.

Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy warto tak oszczędzać na emeryturę

Przy restrykcyjnym stosowaniu przepisów może więc dojść do sytuacji, w której zaistnienie jakiegokolwiek czynnika międzynarodowego (np. skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej) spowoduje powstanie obowiązku informacyjnego.
Ministerstwo Finansów zostało zaalarmowane o niejasnościach. Obiecało, że wyjaśni niezrozumiałe przepisy w odrębnym dokumencie, którego możemy się spodziewać jeszcze w tym miesiącu.

Zapytany przez "Rz" Bartosz Matusiak z DLA Piper wyjaśnia, że tak naprawdę dopiero praktyka pokaże, jakie schematy trzeba będzie przekazywać administracji skarbowej.

Obowiązek ujawniania schematów podatkowych wynika z unijnej dyrektywy 2018/822. Podstawowym jej celem jest "poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego poprzez zniechęcenie do korzystania z transgranicznych uzgodnień z zakresu agresywnego planowania podatkowego" – czytamy w preambule.

Choć nawet specjaliści podatkowi mają wiele wątpliwości w temacie prawidłowego raportowania, przepisy są surowe: niezgłoszenie schematów podatkowych podlega karze w wysokości od 750 zł do 21,6 mln zł (czyli od 10 do 720 stawek dziennych).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, msp, ministerstwo finansow, fiskus
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2019

LestekTo jest jakiś absurd. To wygląda jak sugerowanie iż każda firma to przestępca podatkowy. Nie rozumiem z czego firmy mają się spowiadać ? Z tego że … Czytaj całość

18-01-2019

AnoI jeszcze trzeba podac nr buta, f ta i spowaidac sie ile dales na tace i za ile kupiles majtki. Typowa ustawa pisowska, wiecej zlego niz dobrego, … Czytaj całość

18-01-2019

schabPanstwo jest glodne . panstwo musi zabrac. skoro tyle zostalo obiecane to trzeba tego potwora teraz karmic. nie ma odwrotu.

Rozwiń komentarze (13)