Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małe firmy muszą informować, jak oszczędzają na podatkach. Lista wątpliwości się nie skraca

13
Podziel się:

Od 1 stycznia firmy muszą informować fiskus o schematach biznesowych przynoszących oszczędności podatkowe. Przepisy wprowadzono w ramach walki z oszustwami podatkowymi na wielką skalę – przypomina "Rzeczpospolita".

Małe firmy muszą informować, jak oszczędzają na podatkach. Lista wątpliwości się nie skraca
(East News)
bESjVdWt

Informację musi przekazać sama firma lub kancelaria doradcza, która taki schemat opracowuje.

O ile na pierwszy rzut oka wydaje się, że nowe przepisy odnoszą się tylko do większych firm, to gdy bliżej przyjrzeć się przepisom, okazuje się, że wskazane przez przepisy progi (koszty czy aktywa przekraczają 10 mln euro, a korzyść podatkowa wynosi co najmniej 2,5 mln euro) nie mają zastosowania, gdy chodzi o schematy transgraniczne.

Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy warto tak oszczędzać na emeryturę

bESjVdWv

Przy restrykcyjnym stosowaniu przepisów może więc dojść do sytuacji, w której zaistnienie jakiegokolwiek czynnika międzynarodowego (np. skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej) spowoduje powstanie obowiązku informacyjnego.
Ministerstwo Finansów zostało zaalarmowane o niejasnościach. Obiecało, że wyjaśni niezrozumiałe przepisy w odrębnym dokumencie, którego możemy się spodziewać jeszcze w tym miesiącu.

Zapytany przez "Rz" Bartosz Matusiak z DLA Piper wyjaśnia, że tak naprawdę dopiero praktyka pokaże, jakie schematy trzeba będzie przekazywać administracji skarbowej.

bESjVdWB

Obowiązek ujawniania schematów podatkowych wynika z unijnej dyrektywy 2018/822. Podstawowym jej celem jest "poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego poprzez zniechęcenie do korzystania z transgranicznych uzgodnień z zakresu agresywnego planowania podatkowego" – czytamy w preambule.

Choć nawet specjaliści podatkowi mają wiele wątpliwości w temacie prawidłowego raportowania, przepisy są surowe: niezgłoszenie schematów podatkowych podlega karze w wysokości od 750 zł do 21,6 mln zł (czyli od 10 do 720 stawek dziennych).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESjVdWW
KOMENTARZE
(13)
Sebastian
2 lata temu
Najłatwiej jest krytykować , spróbujcie Państwo wymyślić lepszy sposób na ukrócenie złodziejstwa i przesłać pomysł do rządu. Co krytykanci już mają kłopot ??? Jeśli na czymś się nie znasz to się nie wypowiadaj a jeśli się znasz to pomóż to zmienić a nie krytykuj. Czy lepiej zostawić tak jak było , niech kradną dalej kosztem innych ? A może krytykują Ci , którzy są, byli nieuczciwi ?
poseł
2 lata temu
a rząd kiedy udostępni schemat jak nas łupi i robi w balona żeby zaoszczędzić trochę kasy u siebie w budżecie ?
xxx
2 lata temu
Banas wytłumaczy zaniżenie czynszu jego wyrównaniem w momencie (nieopodatkowanej) sprzedaży.
bESjVdWX
Co
3 lata temu
Ale czego się burzycie, przecież dotyczy to tylko średnich i dużych przedsiębiorstw, 10mln euro aktywa i korzyść podatkowa co najmniej 2,5 mln euro. Mikro przedsiębiorstwa nie ucierpią a duzi gracze będą musieli się spowiadać fiskusowi co pewnie przyczyni się do uszczelnienia systemu podatkowego.
Julka
3 lata temu
Wydaje mi się że PiS chce zniszczyć prywatną przedsiębiorczość, pytanie tylko po co?