Notowania

Małe firmy nie muszą się rejestrować w nowej bazie danych. Jest odpowiedź ministra

Mali i średni przedsiębiorcy prowadzący drobną działalność usługową są zwolnieni z wpisu do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach; mogą być bowiem potraktowani jak wytwórcy odpadów komunalnych - informuje minister klimatu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Mali przedsiębiorcy prowadzący drobną działalność usługową są zwolnieni z wpisu do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach.

Nowa baza - elektroniczny spis wyprodukowanych odpadów - właśnie powstaje. Kto musi się zarejestrować? Na wniosek rzecznika MŚP minister klimatu wyjaśnił tę kwestię.

"Co do zasady wytwórcy odpadów są zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów oraz uzyskania w związku z tym wpisu do rejestru. Z obowiązku tego przewidziano jednak szereg zwolnień" - uspokaja resort.

Nowe przepisy dotyczą nawet najdrobniejszych sklepikarzy. Wszystko przez tzw. foliówki.
Przedsiębiorcy z nowym obowiązkiem. Nie wie o nim nawet 70 proc. z nich. Kary do 1 mln zł

Jak wyjaśnia minister klimatu, z obowiązku zwolnieni są wytwórcy odpadów komunalnych. A za takie można uznać odpady powstające w ramach działalności biurowej lub innej drobnej działalności gospodarczej, o ile przypominają te powstające w gospodarstwach domowych, czyli np. nie zawierają odpadów niebezpiecznych. Jest to zatem np. makulatura, opakowania, meble i inne odpady wielkogabarytowe.

"W związku z tym podmioty prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, fryzjerską, krawiecką, kosmetyczną (o ile nie wytwarzają odpadów medycznych w wyniku przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej takich jak np. strzykawki, skalpele) są zwolnione z wpisu do rejestru BDO jako wytwórcy odpadów komunalnych" - pisze w objaśnieniu minister klimatu.

Jako odpady komunalne można potraktować również zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny niezawierający składników niebezpiecznych np. czajniki oraz zużyte tonery niezawierające składników niebezpiecznych. Minister zaznacza jednak, że "odpady posiadające właściwości niebezpieczne", pochodzące z innych źródeł niż gospodarstwa domowe, nie mogą być uznane za odpady komunalne.

Ewidencji odpadów nie podlegają również odpady, których listę można znaleźć w rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r., o ile są wytwarzane w ilości nie większej niż określona w tym dokumencie.

Obowiązek ewidencji odpadów może zostać przeniesiony. Potrzebna do tego jest umowa. Wówczas przechodzi on np. na wykonującego remont, naprawę lub konserwację lub na zarządcę nieruchomości w wypadku wspólnego korzystania z lokalu lub lokali.

Minister przypomina, że sklepy korzystające z foliówek (o grubości materiału powyżej 15 mikrometrów) muszą składać roczne sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2019

dżekNiedługo trzeba będzie dzielić ścieki na frakcję stałą i płynną jako kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców

18-12-2019

jaŚlusarz wytwarza rocznie 100 kg złomu i musi sie rejestrować.Ten chory kraj toczy się ku krawędzi przepaści

18-12-2019

aswdRolnicy gdzie wyrzucają pojemniki i resztki po chemii, która nas raczą w swoich produktach. Oczywiście nic nie muszą robić. To jest dopiero kasta.

Rozwiń komentarze (80)