Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
06.01.2020 12:07

Mały ZUS 2020. Zostało mało czasu

Do 8 stycznia muszą złożyć wnioski przedsiębiorcy chcący płacić obniżone składki na ZUS. Jak to zrobić?

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Mały ZUS. Dokumenty trzeba złożyć do 8 stycznia.

Przedsiębiorcy, którzy nie korzystali wcześniej z tzw. "małego ZUS", muszą zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osoby, które chcą skorzystać z ulgi, muszę złożyć w ZUS dokumenty:

- wyrejestrowania z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12,w przypadku kontynuowania działalności prowadzonej w 2019 i przy braku korzystania z ulgi w zeszłym roku;

- zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) albo - jeśli przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu - zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynający się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób posiadających rentę przyznaną z tytułu niezdolności do pracy).

Oglądaj też: Mały ZUS+. "Krok w dobrym kierunku, ale w tej formie nie do przyjęcia"

Czasu na złożenie dokumentów jest mało. Termin upływa 8 stycznia lub po 7 dniach od rozpoczęcia lub wznowienia prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku tych, którzy w 2019 roku nie prowadzili firm.

Nieco więcej czasu będą mieli ci przedsiębiorcy, których obejmie "mały ZUS plus". Przepisy pozwalające na obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców, których przychód nie przekracza 120 tys. zł rocznie, a dochód 60 tys. zł wejdą w życie 1 lutego.

Zapisy nowelizacji ustawy zakładają, że przedsiębiorcy, którzy już prowadzą działalność gospodarczą i będą mogli korzystać z ulgi, czas na złożenie wniosków mają do końca lutego. Ci, którzy na korzystanie z ulgi "załapią" się później, będą mieli na to 7 dni od momentu spełnienia wymagań.

Obniżone składki można będzie odprowadzać maksymalnie przez 3 lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, zus, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-01-2020

po cwaniackuMały ZUS obejmie babcie co handluje na rogu pietruszką lub tych co zaczynają działalność gospodarczą czyli ok. 2% -mały ZUS ok. 560 zł a dla 98 % … Czytaj całość

06-01-2020

*********************a kto będzie płacił na przywileje : mundurowych, sędziów, rolników i lekarzy ?

06-01-2020

były rolnik emeryt************ rolników to się nie czepiaj, wszyscy rolnicy muszą płacić, mają niskie opłaty i takowe mają renty i emerytury. nikt nam nie daje za … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)