Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
firma
31.12.2019 21:09

Mały ZUS i Mały ZUS Plus. Terminy składania wniosków w 2020

Od 1 lutego przyszłego roku wchodzi w życie ustawa, która wprowadzi Mały ZUS Plus. Ma on objąć ok. 320 tys. osób, których składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Od 1 lutego przyszłego roku wchodzi w życie ustawa, która wprowadzi "Mały ZUS Plus". (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

Mały ZUS Plus to rozszerzenie dotychczas funkcjonującego Małego ZUS-u, który od początku 2019 r. pozwolił najmniejszym przedsiębiorcom opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne, proporcjonalnie do wysokości przychodu osiągniętego przez nich w roku wcześniejszym (zgłosiło się ponad 186 tys.).

Uprawnieni do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 roku. Następnie - od 1 lutego - będą mogli opłacać składki w ramach Małego ZUS-u Plus, który tego dnia wejdzie w życie.

Mały ZUS Plus ma objąć ok. 320 tys. osób, których składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu. Wzrośnie próg przychodowy, który dopuszcza do skorzystania z ulgi. Dotychczas kwota ta odpowiadała 30-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu w roku ubiegłym (63 tys. zł). Teraz będzie to 120 tys. zł.

Wydłużony będzie również termin zgłaszania się do Małego ZUS-u Plus, by przedsiębiorcy mieli czas na zgłoszenie się w ciągu 30 dni. Utrzymane zostało natomiast czasowe ograniczenie korzystania z ulgi - uprawnienie do opłacania Małego ZUS-u plus będzie przysługiwało przedsiębiorcom przez 3 lata w ciągu kolejnych 5 lat.

- Nasz projekt utrzymuje mechanizmy, które pozwalają korzystającym z ulgi wypracować staż wymagany do emerytury. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o tym, że opłacanie niższych składek przełoży się w przyszłości na niższe emerytury czy renty - powiedział PAP wiceminister rozwoju Marek Niedużak.

Obejrzyj: Mały ZUS+. "Krok w dobrym kierunku, ale w tej formie nie do przyjęcia"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: firma, msp, zus, mały zus
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-01-2020

Pozdro z BydziMoże ten Breżniew z nierządu mi wytłumaczy, jaka jest różnica pomiędzy emeryturą 800 zł a 700 zł? Odpowiedź: żadna, tak czy tak jak nie będę orał na … Czytaj całość

02-01-2020

PEPENo! Okazuje się, ze jak chcecie to potraficie wytłumaczyć z sensem.

Rozwiń komentarze (2)