Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
firma
08.02.2020 16:09

Mały ZUS plus. Nie ma chętnych, wpłynęło 1,6 tys. wniosków

Mali przedsiębiorcy nie rzucili się na mały ZUS plus. Podczas pierwszych dwóch dni zbierania wniosków wpłynęło ich zaledwie 1,6 tys. na 320 tys. uprawnionych osób. Eksperci podkreślają jednak, że fala może dopiero nadejść.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zaledwie 1,6 tys. wniosków wpłynęło o mały ZUS plus. Uprawnionych jest nawet 320 tys. osób

W dwóch pierwszych dniach wpłynęło niewiele ponad 1,6 tys. wniosków o mały ZUS plus – wynika z danych, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Od początku lutego obowiązuje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która rozszerza krąg uprawnionych do preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne.

- Według założeń ustawodawcy uprawnionych do ulgi miało być 320 tys. przedsiębiorców. Te 1,6 tys. wniosków to nie jest więc dużo – mówi "DGP" Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jak wylicza dziennik - zakładając, że nadal każdego dnia wpływałoby 800 wniosków - do 2 marca, czyli do ostatniego dnia ich składania, zgłoszeń byłoby 16,8 tys., czyli zaledwie 5,25 proc. wszystkich potencjalnie uprawnionych do ulgi.

Obejrzyj: Mały ZUS dla nielicznych. "Państwo ściąga podatki przekraczające dochody"

Jednak Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP przestrzega przed pochopnym osądem tych danych. Jej zdaniem jest za wcześnie na ocenę zainteresowania nową ulgą. Bo - jak dodaje - przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z małego ZUS plus, ma jeszcze sporo czasu na zgłoszenie.

Przypomina też, że wielu przedsiębiorców, jak każdy inny człowiek, często zostawia wiele spraw na ostatnią chwilę, więc fali składanych wniosków należy spodziewać się pod koniec lutego.

Z kolei Marek Kowalski uważa, że przyczyny małego zainteresowania ulgą biorą się z tego, że jest to rozwiązanie dobre na krótką metę. Jego zdaniem, trzeba pomyśleć o zmianach systemowych.

Podstawowym mankamentem małego ZUS plus - jego zdaniem - jest to, że składki proporcjonalne do dochodu są traktowane jako rozwiązanie szczególne dla wybranej grupy, a powinna to być zasada generalna dla wszystkich przedsiębiorców i to bez ograniczeń nakładanych przez próg przychodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: firma, msp, mśp, mały zus, zus, składki, działalność gospodarcza, mali przedsiębiorcy, małe firmy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-02-2020

precz z udawaniem że ulepszająJeżeli rząd niepoważnie traktuje ludzi prowadzących firmy to taki efekt tych a'la dobrotliwych zmian dla wybranych. Jak zawsze w zanadrzu myśli … Czytaj całość

08-02-2020

WielbicielDlaczego nie chcecie podać ile małych jednoosobowych firm zaprzestało swoich działalności gospodarczej z daniem 01 01 2020 strzeliliście sobie Pisowcy … Czytaj całość

09-02-2020

Tadeusz56.NO!!!!! Od lutego zus dla prowadzących działalność gospodarczą to nie jest 1240 ale 1360zł. Oszukiwać ludzi i łupić z pieniędzy to ten rząd potrafi … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (168)