Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Mały ZUS plus od stycznia pod znakiem zapytania. Możliwe, że dopiero "luty-marzec"

10
Podziel się:

Mały ZUS plus pozwalający płacić małym przedsiębiorcom niższe składki według zapowiedzi rządu miałby obowiązywać od stycznia. Minister Jadwiga Emilewicz wciąż wierzy w ten termin, ale dopuszcza też scenariusz, że parlament nie zdąży z przepisami. Wówczas te mogłyby obowiązywać później.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (PAP, Andrzej Grygiel)

"Luty-marzec" - o takim terminie mówiła minister Emilewicz w wywiadzie w Radiowej Trójce. To jednak scenariusz awaryjny na wypadek, gdyby zmian nie udało się dopiąć do końca roku.

Przypomnijmy, projekt, którym Sejm zajmie się najpewniej w czwartek, zakłada obniżenie wysokości składek dla najmniejszych przedsiębiorstw i uzależnienie ich od dochodów z roku poprzedniego. Dotyczy to firm, które nie przekraczają miesięcznie dochodu do 6 tys. zł i przychodu do 10 tys. zł.

Zobacz także: Obejrzyj także: Mieszkanie Plus. Emilewicz: "to jeden z najważniejszych tematów"

Minister Emilewicz w "Salonie Politycznym Trójki" była też pytana o plany KE, by do 2050 r. Europa stała się neutralna dla klimatu.
- Jesteśmy na początku być może najambitniejszego programu w Europie. My ambicji się nie boimy, ale twardo stąpamy po ziemi - odpowiedziała. Jak dodała, łatwo jest mówić o takim celu Francuzom, którzy od dawna czerpią energię z atomu. Polska jest w znacznie trudniejszej sytuacji.

- Musimy pokazywać, że to są koszty transformacji, które w Unii musimy ponosić solidarnie – powiedziała wręcz.

Jej zdaniem jednak na najbliższym szczycie przywódców europejskich w czwartek i piątek nie uda się jednak przyjąć konkretnych ustaleń.

Natomiast według niej "cel Polska wolna od smogu za 10 lat jest do osiągnięcia". Minister ma świadomość, że duża część domów w Polsce wymaga ocieplenia. Jak dodała, prezes NFOŚiGW Piotr Woźny zwiększył współpracę z samorządami, dzięki czemu program Czyste Powietrze miałyby być bardziej dostępny.

A co z cenami prądu? Minister powtórzyła, że rekompensat dla gospodarstw domowych na ten moment się nie przewiduje. - Ta podwyżka powinna być do udźwignięcia - uważa minister. Będą natomiast rekompensaty dla przedsiębiorstw najbardziej energochłonnych, w tym hut, papierni, producentów nawozowych. Tu przygotowywana jest konkretna ustawa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Ryszard Petru
3 lata temu
Emilko , w twoich oczach widze niedosyt i pragnienie ...... Wikendzik na Maderze , ty , Ja i Robert Biedron ! Po wikendzie bedziesz zawsze usmiechnieta !!!
cena prądu - ...
3 lata temu
Będą podwyżki cen prądu ? Jadwiga Emilewicz w Trójce: "rekompensat dla gospodarstw domowych na ten moment się nie przewiduje, ta podwyżka powinna być do udźwignięcia". Jacek Sasin dziś w RMF: "Rząd ma przygotowane rozwiązania, by gospodarstwa domowe nie odczuły wzrostu cen energii. Mogą to być rekompensaty dla samych odbiorców". Pytanie na dziś: KTO KŁAMIE ? Pytanie uzupełniające: skoro - wg Sasina - "rząd ma rozwiązania", a Emilewicz o nich nie wie, to czy Emilewicz jeszcze jest w rządzie ? Kłamstwo goni kłamstwo. Ciekawe kiedy w końcu zaślepiony propagandą wyborca pisowski dojrzy prawdę i zobaczy jak jest robiony w balona przez swoich idoli.
globally thin...
3 lata temu
Wprowadzić system brytyjski, a nie kombinować jak koń pod górę! Tak aby opłacało się wystawić fakturę przy 100 zł, a nie tylko przy większym projekcie (co nakręca fikcyjne samozatrudnienie).
Antypis
3 lata temu
Aha. Czyli zagraniczne korporacje dostaną promocje na prąd, bo tego nie udźwigną, ale gospodarstwa domowe juz dadzą radę. Żydowski rząd, który trzeba pognac na kopach
Jan pawell33
3 lata temu
A.cokolwiek DOBREGO DLA.POLSKI co.obiecaly pisuary kiedykolwiek.zostalo.zrealizowane.????? NIGDY NIC