Notowania

Mały ZUS plus od stycznia pod znakiem zapytania. Możliwe, że dopiero "luty-marzec"

Mały ZUS plus pozwalający płacić małym przedsiębiorcom niższe składki według zapowiedzi rządu miałby obowiązywać od stycznia. Minister Jadwiga Emilewicz wciąż wierzy w ten termin, ale dopuszcza też scenariusz, że parlament nie zdąży z przepisami. Wówczas te mogłyby obowiązywać później.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Fot: Andrzej Grygiel)

"Luty-marzec" - o takim terminie mówiła minister Emilewicz w wywiadzie w Radiowej Trójce. To jednak scenariusz awaryjny na wypadek, gdyby zmian nie udało się dopiąć do końca roku.

Przypomnijmy, projekt, którym Sejm zajmie się najpewniej w czwartek, zakłada obniżenie wysokości składek dla najmniejszych przedsiębiorstw i uzależnienie ich od dochodów z roku poprzedniego. Dotyczy to firm, które nie przekraczają miesięcznie dochodu do 6 tys. zł i przychodu do 10 tys. zł.

Obejrzyj także: Mieszkanie Plus. Emilewicz: "to jeden z najważniejszych tematów"

Minister Emilewicz w "Salonie Politycznym Trójki" była też pytana o plany KE, by do 2050 r. Europa stała się neutralna dla klimatu.
- Jesteśmy na początku być może najambitniejszego programu w Europie. My ambicji się nie boimy, ale twardo stąpamy po ziemi - odpowiedziała. Jak dodała, łatwo jest mówić o takim celu Francuzom, którzy od dawna czerpią energię z atomu. Polska jest w znacznie trudniejszej sytuacji.

- Musimy pokazywać, że to są koszty transformacji, które w Unii musimy ponosić solidarnie – powiedziała wręcz.

Jej zdaniem jednak na najbliższym szczycie przywódców europejskich w czwartek i piątek nie uda się jednak przyjąć konkretnych ustaleń.

Natomiast według niej "cel Polska wolna od smogu za 10 lat jest do osiągnięcia". Minister ma świadomość, że duża część domów w Polsce wymaga ocieplenia. Jak dodała, prezes NFOŚiGW Piotr Woźny zwiększył współpracę z samorządami, dzięki czemu program Czyste Powietrze miałyby być bardziej dostępny.

A co z cenami prądu? Minister powtórzyła, że rekompensat dla gospodarstw domowych na ten moment się nie przewiduje. - Ta podwyżka powinna być do udźwignięcia - uważa minister. Będą natomiast rekompensaty dla przedsiębiorstw najbardziej energochłonnych, w tym hut, papierni, producentów nawozowych. Tu przygotowywana jest konkretna ustawa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Jadwiga Emilewicz, gospodarka, wiadomości, małyz zus plus, msp, zus, klimat
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-12-2019

Hmmm...Cały PiS ... nie zdarzą , nie dadzą rady tam gdzie chodzi o pieniądze uczciwych ludzi . Gdyby to były ich premie, nagrody czy apanaże to by zdążyli ! … Czytaj całość

10-12-2019

adamkolejna obietnica pisowska gooono warta

10-12-2019

Ryszard PetruEmilko , w Twych oczach widze niedosyt i brak zaspokojenia . Wikendzik na Maderze , zabiore Biedronia i polecimy na dwa gwizdki !

Rozwiń komentarze (10)