Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Mały ZUS plus. Ostatnie dni na zgłoszenie do niższych składek

2
Podziel się

Już tylko przez kilka dni mogą się zgłaszać przedsiębiorcy, którzy chcą płacić niższe składki ZUS. Termin upływa bowiem 1 lutego. Do tej pory taką chęć wyraziło 307 tys. osób. Zobacz, czy też się załapiesz.

Mały ZUS plus. Ostatnie dni na zgłoszenie do niższych składek
Ostatnie dni na zgłoszenie dla przedsiębiorców. Można zaoszczędzić na składkach (money.pl, Rafał Parczewski)
bDIGBewR

Przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do małego ZUS plus od początku roku do 1 lutego 2021 roku. To oznacza, że zostało już tylko kilka dni na taki wniosek.

Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej. W dużym skrócie - zamiast ryczałtowego ZUS taki przedsiębiorca będzie płacił proporcjonalnie do uzyskiwanego przychodu. Im mniej zarabia, tym mniejsze składki będą go obowiązywać.

Dziś wysokość składek obliczana jest w większości przypadków od 60 proc. średniego wynagrodzenia w Polsce. Czyli od około 3 tys. zł. Jeśli ktoś działalnością tylko dorabia i co miesiąc zarabia np. 1500 złotych, to jego ZUS będzie wynosił połowę tego, co płaciłby nie korzystając z małego ZUS-u plus.

bDIGBewT
Zobacz także: 13. i 14. emerytura już w tym roku. Minister zdradził, kiedy wypłaty

Kto może skorzystać z ulgi? Każdy przedsiębiorca, którego przychód w minionym roku nie przekroczył 120 tys. złotych. Jeśli działalność gospodarcza prowadził krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Czyli za pół roku limit wyniesie 60 tys. zł, a za jeden kwartał - 30 tys. zł. Firma jednak nie może działać mniej niż 30 dni.

bDIGBewZ

Na małym ZUS plus można być maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. W 2021 roku jest to 381,81 zł.

Aby się zgłosić do ulgi, należy złożyć w ZUS-ie kilka dokumentów: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla małego ZUS plus: 05 90 albo 05 92). Szczegóły chętni znajdą na stronach ZUS-u.

Osoba, która skorzystała z małego ZUS Plus w 2020 roku i nadal spełnia warunki do skorzystania z ulgi w 2021 roku, nie musi się ponownie zgłaszać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIGBexu
gospodarka
msp
firma
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
luka
miesiąc temu
To super kadrowa z tej księgowej :)
Bfjdj
miesiąc temu
Ale bzdura skladki na malym zusie sa wyzsze bo mi księgowa mówiła ze bede placi sporo wiecej jakbym chcial maly zus