Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Mały ZUS plus tylko do 1 lutego. Zgłoś się, możesz sporo oszczędzić

37
Podziel się

Nawet ponad 10 tys. złotych mogą w niektórych przypadkach stracić przedsiębiorcy, którzy nie zgłoszą się do programu "mały ZUS plus". Można dzięki niemu sporo zaoszczędzić na składkach na ubezpieczenia społeczne. Termin upływa w poniedziałek.

Mały ZUS plus tylko do 1 lutego. Zgłoś się, możesz sporo oszczędzić
Sprawdź, czy możesz płacić "mały ZUS plus", można oszczędzić nawet 12 tysięcy rocznie. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDIGtSZN

Tylko do 1 lutego do ZUS mogą się zgłaszać przedsiębiorcy, którzy chcą płacić niższe składki. Do tej pory taką chęć wyraziło ponad 300 tys. osób. To, ile oszczędzą, zależy od wysokości ich przychodów. Wiadomo jednak, że niektórzy zaoszczędzą nawet ok. 12 tysięcy zł rocznie.

Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej. W dużym skrócie - zamiast ryczałtowego ZUS taki przedsiębiorca będzie płacił proporcjonalnie do uzyskiwanego przychodu. Im mniej zarabia, tym mniejsze składki będą go obowiązywać.

Zobacz także: 13. i 14. emerytura już w tym roku. Minister zdradził, kiedy wypłaty
bDIGtSZP

Dziś wysokość składek obliczana jest w większości przypadków od 60 proc. średniego wynagrodzenia w Polsce. Czyli od około 3 tys. zł. Jeśli ktoś działalnością tylko dorabia i co miesiąc zarabia np. 1500 złotych, to jego ZUS będzie wynosił połowę tego, co płaciłby nie korzystając z małego ZUS-u plus.

Ale nawet brak przychodów nie spowoduje, że składek nie trzeba będzie płacić. Uldze nie podlega bowiem składka zdrowotna - 381,81 zł, ją trzeba płacić zawsze. Biorąc jednak pod uwagę, że pełne składki ZUS w 2021 r. wyniosą 1457,49 zł miesięcznie, różnica jest spora. Najmniej zarabiający przedsiębiorcy zaoszczędzą więc ponad 1000 złotych miesięcznie, a więc nawet 12 tysięcy w skali roku.

bDIGtSZV

Kto może skorzystać z ulgi? Każdy przedsiębiorca, którego przychód w minionym roku nie przekroczył 120 tys. złotych. Jeśli działalność gospodarcza prowadził krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Czyli za pół roku limit wyniesie 60 tys. zł, a za jeden kwartał - 30 tys. zł. Firma jednak nie może działać mniej niż 30 dni.

Co istotne, do programu nie muszą zgłaszać się ci, którzy z małego ZUS-u plus korzystali w ubiegłym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIGtTaq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Dm 2
4 tyg. temu
Emetytura nie jest dochodem, lecz zwrotem części wpłaconych przez pracownika pieniędzy, które wcześniej były opodatkowane. Podatek od emerytury jest nadużyciem.
Autor
4 tyg. temu
Lipa ja place ZUS jako przedsiębiorca a muszę płacić prywatnie bo bo nie ma jak się dostać na kasę chorych. Ostatnio za 5 min teleporady zapłaciłem 300 zł. Skandal mości lekarze. Przysięga Hipokratesa spoczywa pod deska sedesową
Ferdek
4 tyg. temu
Znowu bajki przychodu miałam około 20 tys. miesięcznie, ale dochodu 2 tys. więc żadne ulgi mi się nie należały. Bajki, bajki, bajki dla czego nie liczą ZUS od dochodu ???
bDIGtTar
Ewa
4 tyg. temu
Bez sensu to nie jest równe traktowanie Polaków. Na pewno po raz kolejny nie zagłosuje na obecną władze i na PO.
lolek
4 tyg. temu
Zgłoszę się zaoszczędzę a po 65 roku życia dostanę groszową emeryturkę.Dziekuję.
...
Następna strona