Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Mały ZUS. Wnioski spóźnialskich zostaną rozpatrzone

56
Podziel się:

Do "małego ZUS" zgłosiło się 130 tysięcy ze 170 tysięcy uprawnionych. Uzyskaliśmy od prezes ZUS zobowiązanie, że wnioski, które wpłyną po terminie też będą indywidualnie rozpatrywane – powiedział Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości w Radiu Plus.

Deklarację o korzystaniu z Małego ZUS można złożyć raz w danym roku - przypomina MPiT.
Deklarację o korzystaniu z Małego ZUS można złożyć raz w danym roku - przypomina MPiT. (WP.PL, Zdjęcie czytelnika)

We wtorek upłynął termin rejestracji Małego ZUS dla przedsiębiorców prowadzących działalność w 2018 r.

"Ostateczna liczba zgłoszeń może wzrosnąć, ponieważ przedsiębiorcy mogli składać wnioski zarówno drogą elektroniczną, jak i papierową" – mówiła we wtorek Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości.

Dodała, że uzupełnienia będzie można składać najprawdopodobniej do końca stycznia. "To na co umówiliśmy się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych to jest duża elastyczność, jeśli chodzi o uzupełnianie tych wniosków. Sądzę, że wszyscy, którzy byli zainteresowani mieli szanse te wnioski złożyć" – zapewniała Emilewcz.

Z Małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dzięki temu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie - jak dotychczas - w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie.

Rozwiązanie to ma przynieść naszym przedsiębiorcom - jak wyliczył resort przedsiębiorczości i technologii - prawie 5,4 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat.
Według szacunków MPiT z nowych przepisów skorzysta blisko 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Resort liczy ponadto, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia szarej strefy.

Deklarację o korzystaniu z Małego ZUS można złożyć raz w danym roku - przypomina MPiT. Wynika to z tego, że kryteria pozwalające korzystać z nowej ulgi odnoszą się do wysokości przychodów za rok ubiegły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(56)
Gosc
4 lata temu
A kto weźmie się za nauczycieli na l4, przecież za ich l4 płace...... To jest granda! Nie dosyć że 3 miesiące na urlopach to jeszcze im się zachciało l4!!! Ą gdzie jest ZUS? Bo co bo gardelko trochę zwarte???? Każdy może mieć takie gardelko. No ZUS do roboty i na nauczycieli!
gorgus
4 lata temu
Podnieśli najniższą krajową to automatycznie ZUS idzie w górę...to matematyka
ue
4 lata temu
może wszystkiemu winny jest Pan Tusk że w rządzie same zera??????????????
sade
4 lata temu
Z małego ZUS-u skorzystają ci przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku osiągnęli przychód mniejszy niż 63.000 zł. Chcę podkreślić, że mowa tu o PRZYCHODZIE, a nie o dochodzie (zysku)! Istnieją jeszcze dodatkowe wykluczenia z programu, ale te pomijam. Co się okazuje? Otóż przytłaczająca większość przedsiębiorstw nie łapie się na to rozwiązanie bo przekracza wyznaczony próg. Małe domowe firmy handlowe w ogóle mogą o tym zapomnieć, więc zostają usługi. To nie koniec komedii tego projektu. Kwota małego ZUS-u jest obliczana proporcjonalnie do przychodów z ubiegłego roku i w ten sposób, ktoś kto jest blisko wyznaczonej granicy korzystając z opcji małego ZUS-u zapłaci dosłownie KILKANAŚCIE złotych mniej niż gdyby płacił pełny ZUS. Realnie patrząc, to jest żadna zmiana, ale oczywiście różnica będzie tym większa im mniejsze przychody osiągnęliśmy w poprzednim roku. Niestety nie ma co liczyć, że ta danina będzie bezbolesna. Przykładowo dla przychodów równych rocznej płacy minimalnej 27.000 zł (12 x 2250 zł) miesięczny "mały" ZUS będzie oscylować na poziomie 680 zł... Do tego dochodzą pozostałe koszty prowadzenia działalności i w efekcie finalnym okazuje się, że albo jesteśmy na minusie, albo wysokość dochodów nie pozwala przeżyć a tym bardziej rozwinąć się. Pełny ZUS wynosi obecnie 1228,70 zł miesięcznie, dla małego ZUS-u wyglądałoby to tak: 63.000 zł rocznie to ok. 1150 zł miesięcznie dla ZUS 37.500 zł rocznie to ok. 820 zł miesięcznie dla ZUS 25.000 zł rocznie to ok. 650 zł miesięcznie dla ZUS 15.000 zł rocznie to ok. 520 zł miesięcznie dla ZUS ...itd. Do tego trzeba wziąć pod uwagę opłacalność prowadzenia biznesu w Polsce, bo może okazać się, że lepiej podjąć pracę na etacie niż walczyć dzień w dzień z biurokracją, ZUS, US i innymi instytucjami uprzykrzającymi prowadzenie działalności. Reasumując projekt MAŁY ZUS jest totalną kpiną z przedsiębiorców, zwykłą kiełbasą wyborczą. Kwota 63.000 zł w mediach brzmi nieźle, tylko nikt nie zagłębia się w fakt, że nie mówimy tu o przychodach, a nie naszych dochodach (zyskach). Z tej opcji skorzystać będzie mógł tylko skrawek przedsiębiorców. ZUS pozostanie dalej dusicielem przedsiębiorczości Polaków, bo zasada jest prosta - czy zarabiasz czy nie, płacić haracz musisz....i jeszcze podatek dochodowy
sam
4 lata temu
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od ponad 25 lat. Swoje usługi sprzedaję także instytucjom państwowym i publicznym. Małe podmioty gospodarcze, aby dostać zlecenie od takich instyticji muszą pogodzić się z tym , że dostaną pieniądze dużo mniejsze niż duże firmy. Ja muszę się godzić na to,że dostanę maksymalnie 60%, 70 % kwoty ceny rynkowe, bo w innym wypadku zlecenia miał nie będę.
...
Następna strona