Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Mały ZUS. Zaniżona składka przez błąd w PIT

18
Podziel się:

Przedsiębiorcy muszą skrupulatnie obliczyć firmowy dochód. Mały błąd zaniży składki na ubezpieczenia społeczne. A czasu jest mało, jeśli chcą skorzystać z ulgi, muszą to zrobić do 10 marca.

Błąd przy obliczaniu firmowego dochodu spowoduje zaniżenie składek na ubezpieczenia społeczne.
Błąd przy obliczaniu firmowego dochodu spowoduje zaniżenie składek na ubezpieczenia społeczne. (East News)
bETSzXcl

Standardowo przedsiębiorcy mają czas do końca kwietnia, by rozliczyć się ze skarbówką. Jednak jeśli chcą skorzystać z nowej preferencji, jaką jest mały ZUS, muszą obliczyć swój dochód dużo wcześniej.

Pośpiech nie sprzyja liczeniu, a jak czytamy w "Rzeczpospolitej", błąd przy obliczaniu firmowego dochodu spowoduje zaniżenie składek na ubezpieczenia społeczne.

bETSzXcn

Jak tłumaczy w rozmowie z dziennikiem Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consulting, dochód z działalności gospodarczej jest podstawą wymiaru nowej składki i trzeba go podać w deklaracji ZUS DRA.

Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, a tacy będą głównie korzystać z preferencji, składają ją do 10 marca.

Dochód to przychód minus koszty. Jak zapewnia Krajowa Informacja Skarbowa, żadnych strat ani ulg nie odliczamy.

- To najgorszy dla przedsiębiorców wariant, trudno jednak oczekiwać, że stanowisko fiskusa się zmieni. Przedsiębiorcy muszą o tym pamiętać, podanie błędnej podstawy wymiaru składek spowoduje bowiem przykre konsekwencje - mówi "Rzeczpospolitej" Alicja Borowska-Woźniak.

bETSzXct

Obejrzyj: "Państwo ściąga podatki przekraczające dochody"

Z kolei jak podkreśla doradca podatkowy Artur Kowalski, jeśli przedsiębiorca poda niższy dochód, np. pomniejszony o stratę z poprzednich lat, zaniży automatycznie składkę na ZUS. To spowoduje zaległość, obowiązek korekty rozliczeń i zapłaty odsetek za zwłokę.

bETSzXcu

Alicja Borowska-Woźniak przypomina, że przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS Plus (a nie korzystali z małego ZUS) muszą do 2 marca wyrejestrować się z ubezpieczenia i ponownie do niego zgłosić.

Dodaje, że nowa preferencja nie opłaca się tym, których miesięczne dochody w zeszłym roku przekroczyły około 6,2 tys. zł. Oczywiście jest też dolny pułap składki na ubezpieczenia społeczne, wynosi niecałe 250 zł miesięcznie. Oprócz dochodu dla małego ZUS Plus ważny jest też przychód. Skorzystają z niego tylko ci, którzy w 2019 r. mieli przychody do 120 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETSzXcO
podatki
pit
KOMENTARZE
(18)
Byk Ferdek
2 lata temu
Ktoś odpowie za ten bajzel?
Twój nick
2 lata temu
Ktoś jeszcze się orientuje w tym bajzlu?🤔
Brzoz
2 lata temu
Połowa przedsiębiorców jest na ryczałcie ewidencjoniwanym a autor nam tu pisze że przedsiębiorcy standardowo rozliczają się do końca kwietnia. Bzdury chłopie piszesz bo połowa rozliczyć musi do 2 marca
bETSzXcP
EC
2 lata temu
A PIT'u 36 dla przedsiębiorców nadal nie ma w edeklaracjach.
prawda
2 lata temu
1500pln ZUS...dziękujemy dobrej zmianie