Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
25.02.2020 08:39

Mały ZUS. Zaniżona składka przez błąd w PIT

Przedsiębiorcy muszą skrupulatnie obliczyć firmowy dochód. Mały błąd zaniży składki na ubezpieczenia społeczne. A czasu jest mało, jeśli chcą skorzystać z ulgi, muszą to zrobić do 10 marca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Błąd przy obliczaniu firmowego dochodu spowoduje zaniżenie składek na ubezpieczenia społeczne.

Standardowo przedsiębiorcy mają czas do końca kwietnia, by rozliczyć się ze skarbówką. Jednak jeśli chcą skorzystać z nowej preferencji, jaką jest mały ZUS, muszą obliczyć swój dochód dużo wcześniej.

Pośpiech nie sprzyja liczeniu, a jak czytamy w "Rzeczpospolitej", błąd przy obliczaniu firmowego dochodu spowoduje zaniżenie składek na ubezpieczenia społeczne.

Jak tłumaczy w rozmowie z dziennikiem Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consulting, dochód z działalności gospodarczej jest podstawą wymiaru nowej składki i trzeba go podać w deklaracji ZUS DRA.

Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, a tacy będą głównie korzystać z preferencji, składają ją do 10 marca.

Dochód to przychód minus koszty. Jak zapewnia Krajowa Informacja Skarbowa, żadnych strat ani ulg nie odliczamy.

- To najgorszy dla przedsiębiorców wariant, trudno jednak oczekiwać, że stanowisko fiskusa się zmieni. Przedsiębiorcy muszą o tym pamiętać, podanie błędnej podstawy wymiaru składek spowoduje bowiem przykre konsekwencje - mówi "Rzeczpospolitej" Alicja Borowska-Woźniak.

Obejrzyj: "Państwo ściąga podatki przekraczające dochody"

Z kolei jak podkreśla doradca podatkowy Artur Kowalski, jeśli przedsiębiorca poda niższy dochód, np. pomniejszony o stratę z poprzednich lat, zaniży automatycznie składkę na ZUS. To spowoduje zaległość, obowiązek korekty rozliczeń i zapłaty odsetek za zwłokę.

Alicja Borowska-Woźniak przypomina, że przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS Plus (a nie korzystali z małego ZUS) muszą do 2 marca wyrejestrować się z ubezpieczenia i ponownie do niego zgłosić.

Dodaje, że nowa preferencja nie opłaca się tym, których miesięczne dochody w zeszłym roku przekroczyły około 6,2 tys. zł. Oczywiście jest też dolny pułap składki na ubezpieczenia społeczne, wynosi niecałe 250 zł miesięcznie. Oprócz dochodu dla małego ZUS Plus ważny jest też przychód. Skorzystają z niego tylko ci, którzy w 2019 r. mieli przychody do 120 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, pit, zus, składki, msp, mśp, firma, przychód, dochód, emerytura, rozliczenie roczne, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2020

JakubObecne władze medialnie deklarując wsparcie małej przedsiębiorczości faktycznie wprowadzają dużo ukrytych ograniczeń i wyłączeń, zagrożonych sankcjami … Czytaj całość

25-02-2020

EdekZrób coś kobieto ze sobą o zmień fryzurę, bo wyglądasz jak z zespołu Smokie z lat 80 !

25-02-2020

WyrwaKobieto jak ty wygladasz, zobacz sie w lustrze

Rozwiń komentarze (18)