Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Mobbing w pracy - jakie formy najczęściej przybiera?

1
Podziel się:

Czasami znany jako "zastraszanie grupowe", mobbing w pracy angażuje grupy osób, które atakują współpracowników w celu ich izolacji, poniżenia i wyrażenia swojej agresji. Właściciele firm powinni zdawać sobie sprawę z oznak mobbingu w pracy i podejmować kroki w celu wspierania zdrowego środowiska pracy.

Mobbing w pracy nie zawsze ma formę fizyczną
Mobbing w pracy nie zawsze ma formę fizyczną (Fotolia)

Konflikty w miejscu pracy istnieją od początku istnienia takiej zorganizowanej formy. Istnieją dowody na to, że ten zdrowy spór może być korzystny dla organizacji biznesowej. Czasami jednak konflikt może przybrać ponury obrót, gdy pracownik rozpoczyna kampanię psychologicznego terroryzmu przeciwko innemu pracownikowi. Tak samo niepokojąca, jak indywidualne zastraszanie, jest sytuacja, gdy pracownik terroryzujący pozyskuje pomoc od innych współpracowników, którzy również zastraszają, upokarzają i nękają cel.

Jak wygląda mobbing w pracy?

Agresja słowna: Osoby prześladowane w miejscu pracy często są werbalnie agresywne wobec swoich celów. Podczas rozmowy z ofiarą, agresja może przybrać postać szorstkiego lub nieprzyjemnego tonu. Ponadto cel może być przedmiotem zniewagi i sarkastycznych uwag. Agresja słowna może obejmować molestowanie seksualne.

Wykluczenie: celem mobbingu często jest wykluczenie, a nawet izolowanie w miejscu pracy. Wykluczenie może "przypadkowo" wyłączyć ofiarę z łańcucha e-maili, nie zapraszać mobbingowanej osoby na ważne spotkania i wykluczać ją towarzysko zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim.

Czasami cel mobbingu może zostać fizycznie wykluczony w miejscu pracy poprzez przeniesienie biurka lub biura do obszaru znajdującego się
daleko od innych członków zespołu.

Plotki i oszczerstwa: prowodyrzy i ich zwolennicy mogą zainicjować złośliwe plotki mające na celu upokorzenie i podważenie kompetencji ofiary. Czasami plotki są czystymi oszczerstwami, w innych przypadkach ujawniają osobiste informacje o celu, które mogą być kłopotliwe, ale nie mają nic wspólnego z zawodową kompetencją ofiary.

Fizyczna agresja: mobbing w pracy czasami przeradza się w fizyczną agresję.

Dlaczego pojawia się mobbing w pracy?

Nie ma jednego powodu dla pojawienia się mobbingu w miejscu pracy. Typowe przyczyny zastraszania mogą obejmować szerokie spektrum powodów: od zazdrości, po chęć pozbycia się danej osoby ze stanowiska. Bez względu na ostateczny cel, środki są zasadniczo takie same.

Mobbing w pracy wykorzystuje wykluczenie, upokorzenie, zastraszanie i inne formy emocjonalnego, a czasem fizycznego znęcania się, aby albo wyprowadzić pracownika z miejsca pracy, albo przekonać pracownika, by dostosował się do przekonań silniejszej grupy.

  • Profesjonalna zazdrość

Niektórzy badacze uważają, że współpracownicy wybierają cele mobbingu ze względu na zawodową zazdrość. Cel jest wysoce kompetentny i można go uznać za bardziej wykwalifikowanego, atrakcyjnego i produktywnego niż inni pracownicy. Przywódca jest zazdrosny o atrybuty tej osoby i rekrutuje innych do dręczenia celu.

  • Utrzymanie status quo

Jeśli współpracownik konsekwentnie przekracza wymagania wydajnościowe, inni członkowie zespołu mogą być zaniepokojeni, że oczekuje się, iż spełnią ten nowy standard. Członkowie zespołu mogą próbować sabotować wysiłki pracownika, aby zapobiec zmianie standardów.

  • Powody osobiste

Przywódca mobbingu może po prostu mieć osobowość skorą do znęcania się i może czuć satysfakcję z dręczenia współpracownika. Inni współpracownicy, którzy dołączają do mobbingu, mogą to robić, ponieważ mają te same cechy osobowości lub obawiają się, że jeśli nie wezmą udziału, mogą stać się celem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
mila
3 lata temu
Byłam ofiarą mobbingu, sprawa miała finał w sądzie. Cieszę się, że trafiłam na doświadczonego adwokata - pana Cejrowskiego, bo to była bardzo delikatna sprawa, a on poradził sobie doskonale.