Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pożyczka
13.05.2020 08:46

Na co można wydać mikropożyczkę? Resort odpowiada

"Żadne wydatki nie będą kwestionowane, o ile przedsiębiorca wykaże, że są to wydatki związane z działalnością" - tak resort pracy odpowiada na pytanie o przeznaczenie środków z mikropożyczki z urzędu pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Ministerstwo pracy wyjaśniło, na co mogą być przeznaczone pieniądze z pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.

Polacy wzięli już z tego tytułu ponad 2 mld zł. I zadają sobie pytanie, czy mogą wydać pieniądze w dowolny sposób, czy jednak powinni się obawiać kontroli ze strony starostwa.

To pytanie zadaliśmy też resortowi rodziny i pracy. W swojej odpowiedzi ministerstwo wyjaśnia, co można z pieniędzmi zrobić. "Środki mają pokryć bieżące koszty działalności gospodarczej" - informuje ministerstwo.

Obejrzyj: Tarcza antykryzysowa i finansowa. Belka: pieniądze w większości wirtualne

Co to znaczy? Konkretów co prawda resort nie podaje, ale zapewnia, że "żadne wydatki nie będą kwestionowane, o ile przedsiębiorca wykaże, że są to wydatki związane z prowadzoną przez niego bieżącą działalnością gospodarczą".

Można więc wnioskować, że uzasadnić będzie można tak opłaty za media, czynsz i wypłaty dla pracownika. Obroni się też zakup nowego komputera czy drukarki, o ile poprzedni sprzęt uległ awarii. Co istotne - przedsiębiorca będzie musiał w razie czego udowodnić, że rzeczywiście wykorzystuje go w swojej działalności.

"Aby przedsiębiorca mógł udowodnić wydatkowanie pożyczki zgodnie z celem określonym w ustawie, powinien zachować w celach dowodowych, np. rachunki dokumentujące poniesione wydatki" - informuje ministerstwo. Potwierdza tym samym to, co we wtorek mówił money.pl Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Co z kontrolami? Tu resort aż tak stanowczy nie jest. "Projektując przepisy dotyczące pożyczki skupialiśmy się na skutecznej pomocy przedsiębiorcom, a nie nad uciążliwymi procedurami mającymi na celu kontrolę przedsiębiorców" - czytamy w komunikacie ministerstwa pracy.

Ale jest też gorsza wiadomość. Resort uważa, że "mikroprzedsiębiorca zobowiązuje się w umowie do udzielania rzetelnych informacji i wyjaśnień oraz udostępnienia wszelkich dokumentów związanych z realizacją umowy".

"Na tej podstawie starosta może zażądać przedstawienia dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków z pożyczki zgodnie z ich przeznaczeniem" - puentuje ministerstwo w komunikacie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-05-2020

Liczebnik1. Władza za 5000 kupiła od przedsiębiorców numery kont bankowych na jakich przechowują oni pieniądze na poczet działalności gospodarczej. 2. … Czytaj całość

13-05-2020

Pamiętaj!Strzeżcie się greków niosących dary...

14-05-2020

Nigdy Tuska kudawy holowniMam conajmniej pięciu znajomych, którzy otrzymali kasę, ja jeszcze nie, ale nic nie szkodzi, dostanę trochę później, ale dostanę, bo za PO, mógłbym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (197)