Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Nagroda jubileuszowa. Kto i kiedy może ją otrzymać?

1
Podziel się:

Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem, które zostało uregulowane w Kodeksie pracy. Dlatego także nie należy się na mocy jego przepisów wszystkim pracownikom po przepracowaniu przez nich określonej liczby lat.

Nagroda jubileuszowa zgodnie z Kodeksem pracy przysługuje wybranym grupom zawodowym
Nagroda jubileuszowa zgodnie z Kodeksem pracy przysługuje wybranym grupom zawodowym (Fotolia)

Nagrody jubileuszowe są wypłacane zazwyczaj w nagrodę za wieloletnią pracę albo długi staż u jednego pracodawcy. Najczęściej kojarzona jest z osobami pracującymi w administracji publicznej. Jednak niektórzy pracodawcy prywatni również wprowadzają ją w swoich firmach jako element nagradzania szczególnie oddanych pracowników.

Kto otrzymuje nagrody jubileuszowe?

Nagrody jubileuszowe zapisane są w aktach prawnych dotyczących wybranych grup zawodowych, takich jak: nauczyciele, pracownicy służby cywilnej, pracownicy samorządowi, pracownicy służby zdrowia, pracownicy urzędów skarbowych, górnicy, pracownicy instytucji kultury.

Nagroda jubileuszowa przysługuje na takich samych zasadach wszystkim urzędnikom państwowym, również zatrudnionym na podstawie mianowania. Nie ma znacznie także wymiar etatu osoby zatrudnionej. Minimalny okres pracy uprawniający do odebrania nagrody jubileuszowej to 20 lat.

Zarówno ich wysokość, jak i zasady przyznawania ustalane są zgodnie z aktami prawnymi dotyczącymi tych grup zawodowych. Zazwyczaj są one wypłacane po 20, 25, 30, 35, 40, 45 latach pracy i stanowią kilkukrotność miesięcznego wynagrodzenia.

Nagrody jubileuszowe dotyczące firm prywatnych powinny być uwzględnione w regulaminie zakładu. Jeżeli jednak zostaną one wprowadzone, muszą obowiązywać wszystkie zatrudnione osoby, bez podziału na uprzywilejowane grupy.

Co jest wliczane do stażu pracy?

Do stażu pracy pracownika uzależniającego otrzymanie nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia. Pod uwagę brany jest również okres prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego, a także pracy w takim gospodarstwie i czas pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych. Do stażu pracy nie zalicza się prowadzenie swojej firmy oraz pracy na podstawie umów cywilnoprawnych.

Oczywiście, jeżeli miejsc zatrudnienia i umów jest więcej, należy je zsumować. Pod uwagę bierze się lata, miesiące oraz dni. Jeden rok pracy to 12 miesięcy, natomiast każdy miesiąc trwa 30 dni. Jeżeli dana osoba pozostawała jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, wlicza się do niego tylko jedną umowę.

Kiedy wypłaca się nagrodę jubileuszową?

Nagroda jubileuszowa zazwyczaj wypłacana jest konkretnie w dniu, w którym pracownik nabył do niej prawa. To dzień, w którym mija określona liczba lat uprawniających do otrzymania tej gratyfikacji. Czasami przyjmuje się, że nagroda jubileuszowa jest wypłacana razem ze zwyczajną pensją. Nagroda jubileuszowa zgodnie z prawem musi być wypłacona niezwłocznie po nabyciu do niej praw. W przypadku opóźnienia należą się za nią odsetki i to nawet wówczas, jeżeli nie wynika to z winy pracodawcy. Jeżeli termin ten wypada na przykład w sobotę, właściwym dniem jest pierwszy kolejny dzień roboczy.

To w interesie pracownika jest, aby pilnować dokumentacji swojego stażu pracy. Na jego podstawie bowiem wylicza się prawo do otrzymania nagrody jubileuszowej. Jeżeli w aktach pracowniczych brakuje odpowiednich dokumentów, to on sam jest odpowiedzialny za odpowiednie udokumentowanie przepracowanych lat. Tylko na tej podstawie można wystąpić o przyznanie nagrody jubileuszowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
fgh
3 lata temu
Nagroda Jubileuszowa czyli kasa za wysiedzenie !