Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Nakaz zapłaty. Rodzaje, zaskarżenie i odwołanie

0
Podziel się:

Nakaz zapłaty to orzeczenie wydawane przez sąd na niejawnym posiedzeniu. Podstawą takiego postępowania jest pozew, a także dołączone do niego dokumenty.

Wstępują dwa typu nakazu zapłaty – w postępowaniu upominawczym i w postępowaniu nakazowym
Wstępują dwa typu nakazu zapłaty – w postępowaniu upominawczym i w postępowaniu nakazowym (East News)

Rodzaje nakazów zapłaty

Nakaz zapłaty nieodłącznie kojarzy się z windykacją. Istnieją dwa rodzaje nakazów zapłaty. Pierwszy to nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Drugi to nakaz uzyskiwany w postępowaniu nakazowym. W obu przypadkach po uprawomocnieniu się nakazu możliwe jest prowadzenie wobec dłużnika egzekucji.

Zaskarżenie nakazu zapłaty

Dłużnik może ograniczyć możliwość uprawomocnienia się nakazu zapłaty. W takiej sytuacji nakaz musi być zaskarżony. W sytuacji, gdy nakaz jest zaskarżony w całości lub w części, to nie ma on już mocy prawnej.

Do skutecznego zaskarżenia nakazu zapłaty trzeba dochować określonego terminu. To dwa tygodnie liczone od czasu doręczenia nakazu. W przypadku zaskarżenia nakazu przeprowadzana jest zwykła rozprawa i wydany zostanie wyrok.

Jeśli sprzeciwu nie będzie albo będzie zgłoszony zbyt późno, orzeczenie się uprawomocnia. Zaskarżenie może dotyczyć części nakazu. W takiej sytuacji uprawomocnieniu podlega pozostała część nakazu.

Jak sprawdzić, czy nakaz zapłaty się uprawomocnił?

Sprawdzenie prawomocności nakazu jest proste. Wystarczy w sądzie podać sygnaturę, czyli oznaczenie sprawy. Prawomocny nakaz zapłaty jest równoznaczne z wyrokiem sądu. Na tej podstawie można przeprowadzić egzekucję. Jednak do jej przeprowadzenia potrzebny jest jeszcze tytuł wykonawczy.

Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Wydanie nakazu zapłaty równa się otrzymaniu takiego nakazu wraz z pozwem. Dopiero wtedy pozwany się o nim dowiaduje. W przypadku gdy nakaz zapłaty wydawany jest w postępowaniu upominawczym, możliwe jest wniesienie sprzeciwu do nakazu. Pozwany na wniesienie sprzeciwu ma dwa tygodnie. Warto pamiętać, że jeśli pozew został wniesiony na urzędowym formularzu, to sprzeciw musi być w ten sam sposób złożony.

W sprzeciwie do nakazu wskazuje się czy zaskarżeniu podlega całość pozwu, czy tylko część. Jeśli część, to trzeba zaznaczyć, którą część dokładnie skarżymy. Mało tego. Należy też złożyć zarzuty. Zarzuty te służą podważeniu pozwu, a co za tym idzie nakazu zapłaty. Trzeba więc będzie wnieść dowód.

W przypadku gdy nie złożymy w terminie sprzeciwu, to zostanie on odrzucony. Co ważne, jeśli mamy do czynienia z sytuacją nagłej choroby albo innym zdarzeniem, które nie pozwala złożyć sprzeciwu w terminie, to powinno się złożyć pismo o przywrócenie terminu.

W sytuacji, gdy sprzeciw skutecznie wniesiono, odbywa się normalna rozprawa.

Nakaz zapłaty – odwołanie

Jeśli pozwany otrzyma nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, to ma obowiązek w ciągu 14 dni zapłacić całość kwoty lub wnieść zarzuty. Gdy nie dotrzyma terminu, sąd odrzuca zarzuty. I to niezależnie od ich zasadności. Oczywiście, jeśli opóźnienie spowodowane jest przyczyną niezależną, to pozwany ma szansę na przywrócenie terminu. Można wtedy o to zawnioskować.

W przypadku postępowania nakazowego istnieje spora różnica w stosunku do upominawczego. W sytuacji, gdy zostanie wniesiony sprzeciw, to nakaz zapłaty nie traci mocy. Stanowi więc zabezpieczenia, aż do chwili, gdy zostanie wydany ostateczny wyrok.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)