Notowania

Niepełnosprawni ratują firmy. Coraz więcej pracodawców sięga po tych kandydatów

Bezrobocie spada do rekordowych poziomów. Poszukując pracowników na rynku, pracodawcy coraz chętniej sięgają po osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Urząd pracy w Łodzi. Około 500 tys. osób niepełnosprawnych, mogłoby zasilić rynek pracy. (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Około 500 tys. osób niepełnosprawnych mogłoby do 2030 roku zasilić rynek pracy – ocenia na łamach "Rzeczpospolitej" Dariusz Gosk z Fundacji Aktywizacja.

Bezrobocie wśród niepełnosprawnych spadło do 7,2 proc., a według danych z IV kwartału 2018 roku pracowało 427 tys. takich osób - o 11 tys. więcej niż rok wcześniej.

- Mamy coraz więcej sygnałów, że firmy dostrzegły w osobach niepełnosprawnych niewykorzystaną rezerwę rynku pracy – wskazuje w rozmowie z "Rz" Krzysztof Kosiński wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Jak wskazują eksperci, zatrudnienie osoby niepełnosprawnej to nie tylko sposób na problemy kadrowe, ale również korzyść finansowa dla firm. 6-procentowy wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami zwalnia prywatnego pracodawcę (zatrudniającego co najmniej 25 pracowników) z obowiązkowych wpłat na PFRON.

Obejrzyj: Niepełnosprawni są grupą społeczną, która jest mocno omijana w benefitach płynących od PiS

Obecnie taki obowiązek spoczywa na 31,2 tys. firm w kraju – wskazuje "Rz". Zatrudniały one 77,1 tys. osób niepełnosprawnych w 2018 roku.

Jak przypomina dziennik, takie firmy, mogą się ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzeń dla niepełnosprawnych. Kwoty zaczynają się od 450 zł przy lekkiej niepełnosprawności i sięgają do nawet 2,4 tys. zł miesięcznie przy schorzeniach specjalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2019

AdaSzkoda, ze nikt nie ratuje niepelnosprawnych przed wyzyskiem ze strony przedsiebiorcow. Oni maja korzysci z zatrudniania chorych lecz niepelnosprawni … Czytaj całość

28-05-2019

GrzegorzW mojej firmie na187 pracowników pracuje 18 z różnym stopniem niepelnosprawnosci nie mają różnicy w zarobkach ,dodatkowe 10 dni urlopu specjalny … Czytaj całość

28-05-2019

C.m.Dlaczego są zatrudniani niepełnosprawni z tzw.1 grupa.Otrzymuja dodatek opiekuńczy mają wyraźnie napisane w orzeczeniu zakaz pracy że względu na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)