Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NIP na paragonie. Za wpisanie go w niewłaściwym miejscu grozi kara

Wprowadzony od początku tego roku obowiązek umieszczenia numeru NIP kupującego na paragonie wciąż generuje problemy przedsiębiorcom. Jak się okazuje, podanie NIP-u w stopce paragonu jest błędem. Firma nie może w takiej sytuacji wystawić faktury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Numer NIP kupującego nie może być umieszczony w tzw. stopce paragonu.

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która powołuje się na interpretację, jaką otrzymała spółka handlująca produktami spożywczymi, odzieżą, a także tzw. chemią gospodarczą. Nie ma ona możliwości umieszczenia numeru NIP nabywcy w części fiskalnej paragonu, ponieważ nie pozwala jej na to homologacja kasy fiskalnej, uzyskana od prezesa Głównego Urzędu Miar.

Spółka chciała się dowiedzieć, czy jeżeli umieści NIP w tzw. stopce (poniżej logo i unikatowego numeru pamięci), to czy spełni tym samym nowy wymóg.

Odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nie pozostawia wątpliwości - takie rozwiązanie nie jest prawidłowe. NIP musi znaleźć się w części fiskalnej paragonu. Przed logo i numerem unikatowym.

Zobacz też: W sklepach pustoszeją półki. "Widzimy większy popyt na produkty długoterminowe"

"Wnioskodawca będzie miał obowiązek wystawić fakturę VAT bez konieczności ewidencjonowania tej sprzedaży na kasie rejestrującej" - widnieje w interpretacji, do której dotarła "Rz".

Zmian w przepisach podatkowych jest mnóstwo. A czasu na ich przyswojenie brak.
Mnóstwo zmian w podatkach dla przedsiębiorców. Legislacja może ich zgubić

Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego, w rozmowie z gazetą ostrzega przedsiębiorców, że jeżeli faktura VAT zostanie wystawiona na podstawie paragonu z numerem NIP nabywcy w stopce, to wystawiającej ją spółce grozi sankcja. Jej wysokość to 100 proc. kwoty podatku, którą wykazano na fakturze.

Klient musi się określić czy kupuje jako konsument czy podatnik.
Zmiany dla przedsiębiorców. Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów

Czym jest homologacja? W dużym uproszczeniu jest to potwierdzenie, że kasa fiskalna prawidłowo rejestruje i raportuje dane każdej transakcji. W szczególności chodzi tutaj o obrót oraz naliczanie VAT. Ale system przewiduje też warunki konstrukcyjne maszyny, np. jej budowę czy funkcjonowanie przy zaniku zasilania. Homologację musi mieć każda kasa dostępna na rynku. Wydaje ją prezes Głównego Urzędu Miar.

Zmiany w sposobie wystawiania faktur już od 1 stycznia 2020 r.
Podatki 2020. "Fakturkę?". Od początku roku duże zmiany dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2020 roku weszła w życie zmiana przepisów, która nakazuje wpisać NIP kupującego na paragon, o ile w przyszłości ma stać się fakturą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2020

R.Proponuję każdemu, kto tworzy nowe prawo dla przedsiębiorcy najpierw sprawdzić przepis w praktyce, tj. Założyć firmę od podstaw i co najmniej 5 lat ja … Czytaj całość

11-03-2020

ciekaweczy PIS przygotował choć jedną sensowną ustawę bez błędów? Pisowskie państwo z dykty.

11-03-2020

PrzedsiębiorcaDoskonały przykład na "ułatwianie" przedsiębiorcom działalności. Same d...rele. Dziękujemy wam urzędnicy. Dziękujemy rządzie.

Rozwiń komentarze (17)