Notowania

podatki
06.08.2019 07:22

Niższy podatek dla jednoosobowych firm. Skarbówka pokazuje łagodne oblicze

Fiskus łagodnieje. Zaczął pozwalać przedsiębiorcom na wrzucanie w koszty wydatków, których do niedawna wrzucać nie pozwalał.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Przedsiębiorca wrzuci w koszty na przykład wydatki na kurs językowy, dodatkowe studia, miejsce postojowe, czy na rachunki za mieszkanie, w którym prowadzi działalność. (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

O większej przychylności fiskusa pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Przedsiębiorca wrzuci w koszty na przykład wydatki na kurs językowy, dodatkowe studia, miejsce postojowe, czy na rachunki za mieszkanie, w którym prowadzi działalność. Do niedawna było to raczej niemożliwe.

Zmianę w podejściu skarbówki pokazuje choćby jedna z najnowszych interpretacji podatkowych. Fiskus zgodził się w niej na odliczenie wydatków, które przedsiębiorca poniósł na dwuletnie studia MBA w Londynie, dojazdy i pomoce naukowe.

Inna interpretacja pozwoliła z kolei innemu przedsiębiorcy na odliczenie wydatków poniesionych na kurs językowy. Choć do niedawna skarbówka uznawała, że jest to raczej wydatek o charakterze osobistym, teraz przyznaje, że język obcy przydaje się po prostu w prowadzeniu biznesu.

Obejrzyj też: Gwiazdowski: podatki do zmiany. Połowa firm nie płaciła

Najnowsze interpretacje idą jeszcze dalej - fiskus twierdzi, że prowadzący działalność gospodarczą w domu nie muszą wyodrębniać pokoju na ten cel. A i tak będą mogli odliczyć wydatki przypadające proporcjonalnie na utrzymanie mieszkania - np. 20 proc. opłat za prąd, ogrzewanie i odsetek od kredytu hipotecznego, jeśli w takiej części wykorzystują mieszkanie na działalność.

Jak mówi w rozmowie z "Rz" doradca podatkowy Andrzej Sadowski, interpretacja fiskusa zależy często od tego, w jaki sposób przedsiębiorca formułuje pytanie i jak opisze stan faktyczny.

- Przedsiębiorcy powinni pamiętać, by jak najskrupulatniej dokumentować związek ponoszonych wydatków z prowadzoną działalnością, gdyż fiskus może to sprawdzić w ewentualnym postępowaniu podatkowym. Warto też zbierać wszelkie dowody, np. faktury, umowy czy zdobyte certyfikaty - mówi gazecie Sadowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-08-2019

demonHa, ha! A potem powiedzą, że to nie tak i trzeba zapłacić plus odsetki i karę! Bruner my już znamy te numery!

06-08-2019

STARYWybory coraz bliźej a wynik niepewny

06-08-2019

KrotexGTI co z tego jak ZUS ma wynosic od stycznia 1600zl ,cos Mateuszowi przychody do budzetu spadly ,firmy sie wynosza albo zamykaja

Rozwiń komentarze (17)