Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Nowy bukmacher w Polsce. Ministerstwo daje zezwolenie, choć kontrowersji nie brakuje

84
Podziel się

Na polskim rynku pojawia się nowy bukmacher - Fuksiarz. Stoją za nim ludzie, którzy wcześniej działali już w branży. Tylko, że... nielegalnie, bez zezwolenia Ministerstwa Finansów. Resort jednak problemu nie widzi.

Nowy bukmacher w Polsce. Ministerstwo daje zezwolenie, choć kontrowersji nie brakuje
Resort finansów wydał zezwolenie na działalność w Polsce kolejnemu bukmacherowi (Krajowa Administracja Skarbowa, KAS)
bDTCJqwR

Na początek krótkie wyjaśnienie. W Polsce nie można oferować zakładów bukmacherskich bez odpowiedniego zezwolenia. I nie ma tu znaczenia, czy chcemy robić to stacjonarnie, czy przez internet.

To efekt nowelizacji ustawy hazardowej z 2017 roku. Z jednej strony wprowadzono licencje dla legalnych bukmacherów, a z drugiej "rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą". Znajdują się w nim serwisy, które nie otrzymały zezwolenia na działalność w Polsce. Natomiast próbują swoją ofertę do Polaków kierować.

Wcześniej często działało to w ten sposób, że zarejestrowany za granicą (najczęściej na Malcie lub na Cyprze) bukmacher otwierał stronę internetową w domenie ".pl" i pozyskiwał polskich klientów. Przyjmował od nich depozyty, oferował zakłady i bonusy, zarabiał. Podatków do budżetu jednak nie płacił. Żadnych.

bDTCJqwT
Zobacz także: Zakłady bukmacherskie w epidemii. Nikaragua, Tadżykistan, Białoruś

Teraz rząd tego typu witryny blokuje. System jest jednak na tyle dziurawy, że nielegalny bukmacher może dodać do adresu cyfrę 1 i działać dalej. Gdy i ta domena zostanie zablokowana, to doda 2 i tak dalej.

Wykorzystali lukę

Właśnie w ten sposób od jakiegoś czasu działał na polskim rynku m.in. bukmacher Betsson. Dziś adres witryny ma już dopisek "29". Poprzednie 28 trafiło już do wspomnianego rejestru, prowadzonego przez resort finansów. Betsson29 trafi tam zapewne za miesiąc-dwa.

bDTCJqwZ

"Operatorem tej strony jest BML Group Ltd – maltańska firma zarejestrowana pod numerem C-34836, zarejestrowana pod adresem: 'Betsson Experience Centre', Ta' Xbiex Seafront, Ta' Xbiex, XBX 1027, Malta" - czytamy po wejściu na stronę internetową bukmachera.

Dla pewności o ewentualną licencję zapytaliśmy w resorcie finansów. "Betsson AB nie posiada zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych udzielonych na podstawie przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych" - informuje nas ministerstwo.

bDTCJqxa

Na dostępnej publicznie liście legalnych bukmacherów jest 20 podmiotów. Nie ma wśród nich żadnego, który odpowiadałby za organizowanie zakładów pod marką Betssona. To oznacza, że jego działalność w świetle ustawy hazardowej jest niezgodna z prawem.

Nowy bukmacher na rynku

Jako 20. legalny podmiot na liście pojawiła się niedawno spółka Bukmacherska sp. z o.o. Ministerstwo Finansów informuje money.pl, że takie zezwolenie zostało wydane pod koniec 2020 roku. Firma ma działać tylko w internecie pod adresem fuksiarz.pl.

Dlaczego to istotne? Wszystko za sprawą osób, które stoją za nową spółką. Szybka lektura wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym pozwala dostrzec znajome nazwiska. Znajome w działalności właśnie we wspomnianym wcześniej Betssonie. I choć nie jest to złamaniem prawa, to może budzić kontrowersje.

bDTCJqxb

Poza funduszami inwestycyjnymi znajdziemy w dokumentach spółki Bukmacherska Johana Pontusa Lindvalla. Kto to taki? Jeden z akcjonariuszy Betsson AB.. Lindvall ma ponad milion udziałów w tej zagranicznej spółce i ponad 1,5 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. W polskiej spółce Bukmacherska natomiast jest członkiem zarządu.

Prezesem jest z kolei Marcin Szpalerski. To menedżer, który od wielu lat związany jest z rynkiem bukmacherskim. W swoim CV ma m.in. takie firmy jak Betclic, Expekt czy właśnie Betsson, w którym pracował przez niemal 1,5 roku.

Chcieliśmy zapytać przedstawicieli spółki, czy doświadczenia zdobyte w Betssonie (know-how, relacje z klientami, bazy danych) pomagają im w zakładaniu nowego biznesu.

bDTCJqxc

O kontakt jest jednak bardzo trudno. Strona internetowa fuksiarz.pl ciągle nie ruszyła, w KRS nie podano żadnych danych kontaktowych do spółki. Próby nawiązania kontaktu za pośrednictwem mediów społecznościowych również nie przyniosły skutku.

Ministerstwo się cieszy

Zapytaliśmy więc resort finansów o to, czy w procesie przyznawania zezwolenia zwraca uwagę na powiązania osobowe lub instytucjonalne. Ministerstwo wskazuje, że warunki określają art. 11 i 12 ustawy hazardowej.

W myśl przepisów zezwolenia nie otrzymają więc takie spółki, w których wspólnikami lub członkami zarządu są osoby karane. Albo, gdy cofnięto im zezwolenie na organizowanie zakładów wzajemnych.

Art. 11 mówi również o tym, że warunkiem jest, by wobec członków zarządu lub wspólników nie istniały "uzasadnione zastrzeżenia z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, bezpieczeństwa interesów ekonomicznych państwa, a także przestrzegania przepisów regulujących przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu".

Zdaniem Ministerstwa Finansów w tym przypadku takich podejrzeń nie było. "W tych warunkach nie można jednakże wykluczyć, że podmiot, który prowadzi działalność bez uzyskania zezwolenia, w sposób pośredni lub bezpośredni kontroluje inny podmiot ubiegający się o zezwolenie, który z kolei spełnia ustawowe przesłanki do uzyskania zezwolenia" - czytamy w komunikacie.

Resort nie ukrywa jednak, że z punktu widzenia interesu państwa każda rejestracja nowego bukmachera to dobra wiadomość.

"Jednym z celów nowelizacji (...) było stworzenie takich warunków gospodarczych i mechanizmów prawnych, które umożliwią prowadzenie działalności (...) w sposób legalny, a tym samym spowodują kurczenie się szarej strefy w tej branży. W tym kontekście wejście każdego nowego podmiotu na rynek zakładów wzajemnych stanowi realizację zakładanego celu" - pisze w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe ministerstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTCJqxu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(84)
ACMILAN
3 miesiące temu
Patologiczne państwo - goście okradają skarb państwa by chwile później dostac zgode na legalny biznes od tego samego panstwa
Balbina
3 miesiące temu
Doskonale - nam podnosić podatki, a zlodziejom dawac licencje - ot nasze super państwo
BarcaFan
3 miesiące temu
Fajny ten nasz kraj... taki z papieru ;)
bDTCJqxv
Marlena
3 miesiące temu
Tak oto można być w kraju Mateusza M. legalnym złodziejem . A potem się dziwić ze nie ma kasy na tarcze żeby bankrutujących ludzi ratować
przytomna
3 miesiące temu
Co nowa nasza AMBER GOLD
...
Następna strona