Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Numer faktury na paragonie. Księgowi łapią się za głowy

249
Podziel się:

Gdzie na fakturze znajdę jej numer? Zazwyczaj to pytanie nie powinno sprawiać problemu. Ale od stycznia, po kolejnej reformie podatkowej, problem z tym mają nawet księgowi. A specjalistyczne fora internetowe pełne są ich pytań i wątpilwości.

Księgowi w całej Polsce szukają na paragonach numeru faktury. Wszystko przez ostatnią reformę podatkową
Księgowi w całej Polsce szukają na paragonach numeru faktury. Wszystko przez ostatnią reformę podatkową (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bFfCXtGZ

O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o reformę, która od stycznia zmienia zasady wystawiania faktur przy zakupach za kwotę poniżej 450 złotych.

W uproszczeniu: jeśli zakupy nie przekraczają tego limitu, to sprzedawca może wpisać NIP na paragonie. I taki paragon automatycznie jest traktowany jak faktura, którą można ewidencjonować.

No i właśnie przy ewidencji pojawia się problem. Bo gdzie można odnaleźć numer takiego paragonu/uproszczonej faktury? Nie wiadomo.

bFfCXtHb

Na paragonie znajdziemy wiele numerów. Jest numer sklepu, numer sprzedawcy, numer paragonu. Niżej znajdziemy numer nabywcy, numer kasy i kasjera, numer transakcji i ponownie numer sprzedawcy. Dalej jest jeszcze numer dokumentu niefiskalnego i po prostu: "numer".

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

To właśnie ten ostatni zdaniem jednej z sieci handlowych jest odpowiednikiem numeru faktury. Ale nie wszyscy są tego samego zdania. Inni wskazują numer paragonu albo numer dokumentu fiskalnego.

bFfCXtHh

W efekcie księgowi nie wiedzą, który numer mają wpisywać do ewidencji. A to jest konieczne przy tworzeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT, który trzeba wysłać do skarbówki.

Efekt? Niektórzy muszą wręcz dzwonić do sprzedawcy i dopytywać o numer takiej faktury.

Jeszcze niedawno wydawało się, że kupujący może poprosić sprzedawcę, by oprócz paragonu z NIP-em, wystawił mu również tradycyjną fakturę VAT. Ale zdaniem resortu finansów jest to niemożliwe.

bFfCXtHi

O tym, że taka operacja nie jest możliwa, pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Resort stoi bowiem na stanowisku, że nie ma uzasadnienia, by do paragonu wystawiać jeszcze fakturę. Przedsiębiorcy boją się, że taka operacja oznaczałaby konieczność zapłacenia podatku po raz drugi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFfCXtHC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(249)
Obywatel
2 lata temu
Jeszcze Polska nie zginęła puki PiS żyje
nawrus1
2 lata temu
Co nie tak było z fakturą VAT i po co to było zmieniać? Dodatkowe problemy. Ja kupuję tam, gdzie dostanie normalną fakturę VAT, bo nie szukam problemów z księgową czy skarbówką, tylko po co to wszystko?
Ret
2 lata temu
Czego te .......jeszcze nie spier.........iRety
bFfCXtHD
W mętnej
2 lata temu
Wodzie grube ryby
Współwłaścici...
2 lata temu
Paranoja , bo na niektóre Markety wystawiają Faktury Vat ,i tu nie ma problemu a niektóre mówią ze faktury nie wystawią tylko paragon bez nazw i adresu firmy a w dodatku bez uwzględniania cen netto i % Vat i cen brutto tylko podają zbiorcze zestawienie stawek vat twierdząc że trzeba sobie samemu to zrobić i policzyć. Kto to wymyślił w Ministerstwie Finansów ?
...
Następna strona