Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek pracy
11.03.2020 06:46

O zatrudnienie w Polsce będzie najtrudniej od siedmiu lat. Tak wskazuje badanie

Prognoza zatrudnienia na drugi kwartał 2020 roku dla Polski jest na plusie o 2 proc. To najgorszy wynik od siedmiu lat - wynika z badania ManpowerGroup. W nadchodzących trzech miesiącach będzie dużo trudniej znaleźć pracę niż dotychczas.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
To w usługach finansowych będzie najłatwiej o pracę.

Od kwietnia do czerwca 6 proc. pracodawców chce powiększyć swoją kadrę. Z kolei zwolnienia przewiduje 2 proc. z respondentów. 88 proc. nie przewiduje żadnych zmian personalnych, a 4 proc. jeszcze nie ma sprecyzowanego planu.

Prognoza sezonowa wynosi zatem 4 proc. netto na plusie. Jak tłumaczą autorzy raportu, po uwzględnieniu korekty sezonowej rzeczywista prognoza sezonowa to 2 proc. netto na plusie. To wynik najgorszy od 2013 roku.

"W porównaniu do ubiegłego kwartału wskaźnik obniżył się o 4 pkt proc., a w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym - o 7 pkt proc." - czytamy w raporcie.

Zobacz też: Kto straci, a kto zyska na koronawirusie. Duża szansa dla polskich firm

- Deklaracje zebrane w styczniu wśród polskich pracodawców były dużo mniej optymistyczne niż te, do których przyzwyczaił nas polski rynek pracy w ostatnich latach. Nasze dane potwierdzają, że w ciągu roku spadł odsetek firm, które chcą powiększać swoje zespoły, ale stało się to na rzecz udziału przedsiębiorstw, które nie przewidują zmian personalnych - tłumaczy Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce, cytowana w raporcie.

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zebrał się we wtorek
Koronawirus w Polsce. Decyzja zapadła: wszystkie imprezy masowe odwołane

- Po ostatnich latach dużej rywalizacji firm o talenty wielu z nich udało się zapełnić wolne wakaty i osiągnąć oczekiwany poziom zatrudnienia, dlatego teraz chcą utrzymać obecną liczbę pracowników. Z powodu mniejszej liczby ofert pracy osoby zainteresowane zmianą kariery mogą w najbliższym kwartale spodziewać się dużych trudności w znalezieniu nowego zatrudnienia - dodaje.

Co ważne, dane zostały zebrane jeszcze przed epidemią koronawirusa. Pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 nad Wisłą może znacznie zmienić nastroje wśród pracodawców.

Polskie szkoły nadal pozostają otwarte, choć rząd odwołał imprezy masowe, czyli takie, które skupiają co najmnniej 1000 osób w jednym miejscu. .
Koronawirus. Absurdalna decyzja rządu. Szkoły ciągle otwarte, choć to przecież codzienna "impreza masowa" [OPINIA]

- Jednocześnie podobnie jak wszystkie globalne firmy, monitorujemy rozwój koronawirusa. Obecnie jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o tym, jaki będzie miał wpływ na wzrost czy spadek zatrudnienia w polskich przedsiębiorstwach - wskazuje Iwona Janas.

Gdzie zatem będzie najłatwiej o zatrudnienie? Według autorów raportu, nowi pracownicy są widziani najchętniej w firmach związanych z finansami, a także usługami dla biznesu. Ten sektor ma prognozę na poziomie plus 6 proc. netto. To najwyższy wynik wśród siedmiu przeanalizowanych branż. Jak wytłumaczono w raporcie, to wzrost o 8 pkt proc., jeśli porównać dane z analogicznym okresem rok wcześniej.

Pasażerowie większych autokarów muszą się przygotować na kontrole, które potrwają 30-40 minut
Koronawirus w Polsce. Przejechałem przez granicę. Pierwsza kontrola po 40 minutach

Nowych pracowników szukać będzie także przemysł. Prognoza netto dla tego sektora wynosi plus 5 proc. To najsłabszy wynik od 7 lat. W ciągu kwartału zaledwie autorzy odnotowali spadek o 5 pkt proc. Natomiast w ujęciu rocznym - o 16 pkt proc.

"Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia 13" to badanie ManpowerGroup. Autorzy raportu przeprowadzili wywiady z ponad 58 tysiącami pracodawców z 43 krajów i terytoriów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, badanie, badanie rynku, pracodawcy, zatrudnienie, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-03-2020

Chester CopperpotNie ma problemu. W ramach rekompensaty PiS wprowadzi kilka nowych podatkow i oglosi nowe programy socjalne. Male i srednie firmy stawiaja - by … Czytaj całość

10-03-2020

zniszczone roztrwonione perspePinokio z kolegami uszczelnil (zniszczył) wprowadzil tysiące obowiązków split peyment , odwrócony vat, kasy online, jpk, biala ksiega zielona ksiega … Czytaj całość

10-03-2020

Niech nam żyje Socjalizm Picu!Wszystko co niezbędne zawrotnie drożeje. Takie przykłady. Dobre pod każdym względem, ale NIE luksusowe jedzenie jest nie osiągalne cenowo dla 80% … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)