Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|

Obostrzenia w Polsce. Branża fitness idzie do sądu. Pierwszy pozew już w lutym

379
Podziel się

- W drugiej połowie lutego planujemy złożyć pierwszy pozew - mówi money.pl Tomasz Napiórkowski z Polskiej Federacji Fitnessu. PFF rozpoczęła akcję sprzeciwu przeciwko obostrzeniom wstrzymującym działalność siłowni i klubów fitness.

Obostrzenia w Polsce. Branża fitness idzie do sądu. Pierwszy pozew już w lutym
Obostrzenia w Polsce. Branża fitness zapowiada walkę w sądzie (zdj. ilustracyjne). (Unsplash.com, Danielle Cerullo)
bDIGCGqJ

- Podjęliśmy wszystkie działania, które zapowiadaliśmy wcześniej. Właśnie kończymy zbieranie materiałów dowodowych i w drugiej połowie lutego planujemy złożyć pierwszy pozew - wyjaśnia money.pl szef PFF Tomasz Napiórkowski.

Federacja nie zgadza się z funkcjonującym obecnie w Polsce lockdownem. Nasz rozmówca nazywa go "nielegalnym" i chce dochodzić praw swoich i całej branży na drodze sądowej.

- Kwestię pozwów trzeba podzielić na dwie części. Pozew zbiorowy będzie przede wszystkim dotyczył wykazania nielegalności lockdownu. W naszej ocenie ma to sens, bo sprawa w tym przypadku jest oczywista. Nie rozbije się to też o biegłych w sprawie sumacyjnego obliczania odszkodowań - wyjaśnia szef PFF.

bDIGCGqL
Zobacz także: Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na płatności online i bezpieczeństwo w sieci?

- Przy uzyskaniu pozytywnego wyroku sądu w sprawie nielegalności lockdownu, rozpoczniemy składanie pozwów indywidualnych odszkodowawczych. Ich będzie już kilkaset - spodziewa się.

Branża ogłosiła veto

bDIGCGqR

Część siłowni i klubów fitness otworzyła się zatem wbrew lockdownowi od poniedziałku. Według danych przedstawionych przez Napiórkowskiego, działalność wznowiło 1,6 tys. punktów. Pracownicy sanepidu natychmiast ruszyli w teren i skontrolowali kilkadziesiąt lokali. Prezes PFF w rozmowie z money.pl opowiada, że najdłuższa kontrola trwała nawet 6 godzin.

- Po otwarciu kilkadziesiąt klubów przyszły kontrole przeprowadzone przez sanepid lub policję. Wszystkie kontrole zakończyły się pozytywnie, czyli bez nałożenia na przedsiębiorców mandatów, kar, czy bez jakichkolwiek innych nieprzyjemności - opowiada Napiórkowski.

bDIGCGqS

- Nie możemy też mieć żadnych zarzutów do kontrolujących jak na razie. Wszyscy zachowują się profesjonalnie - dodaje.

Zwróciliśmy się z zapytaniem do Głównego Inspektoratu Sanitarnego z zapytaniem, ile kontroli przeprowadziły służby sanitarne w lokalach z branży fitness od momentu ogłoszenia przez nią "weta". Na odpowiedź czekamy.

Przed kilkoma dniami pytaliśmy jednak GIS, czy poparłby ewentualnie pomysł otwarcia branży fitness przy zachowaniu reżimu sanitarnego. W odpowiedzi rzecznik GIS Jan Bondar podkreślił, że "decyzje o wprowadzeniu poszczególnych środków ochrony" przed koronawirusem podejmuje Rada Ministrów, po konsultacji z funkcjonującym przy Radzie Ministrów zespołem doradców epidemiologicznych.

- Powyższe decyzje znajdują odzwierciedlenie w aktualizowanym na bieżąco rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - tłumaczył Jan Bondar.

bDIGCGqT

Lokale, które otworzyły się pomimo obowiązujących obostrzeń, dostają wsparcie prawne od Polskiej Federacji Fitnessu. - Przede wszystkim oferujemy tzw. wsparcie podstawowe dla wszystkich klubów, które są otwarte. Wsparcie rozbudowane, które zakłada nawet interwencję mecenasów, jest przeznaczone dla członków naszej organizacji - tłumaczy nasz rozmówca.

Senatorzy współpracują przy ustawie odszkodowawczej

W kwestie rekompensat i odszkodowań dla poszkodowanych branż włączył się także Senat. Przed kilkoma dniami trzy senackie komisje przyjęły projekt ustawy odszkodowawczej. Zakłada wyrównanie strat w związku z ograniczeniem działalności przez lockdown. Napiórkowski mówi, że zna ten projekt. - Jesteśmy już po komisji ustawodawczej i ustaleniu tekstu jednolitego nad ustawą odszkodowawczą. Ustawa ta obejmie nie tylko branżę fitness, ale wszystkie obecnie zamknięte. Co ciekawe, na wspomnianej komisji za ustawą odszkodowawczą zagłosowało nawet kilku senatorów PiS - relacjonuje.

bDIGCGqU

Projekt poparło 28 senatorów. Przeciwko było dziewięciu, a sześciu wstrzymało się od głosu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIGCGrm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(379)
Nelugia Insta...
4 tyg. temu
Pandemia to przykrywka do wprowadzenia NWO. Dlaczego zagraniczne firmy są otwarte, a polskie średnie i małe firmy zamykają. Lidle i Biedronki bezpieczne, a stoki niebezpieczne? Tutaj nie chodzi o bezpieczeństwo, tutaj chodzi o kontrolę. Dyscyplinowanie społeczeństwa, żeby byli posłuszni. Posłuszni sa tylko niewolnicy. Obudźcie się Polacy, szukajcie prawdy a prawda was wyzwoli
MAX
4 tyg. temu
Powodzenia. Nawet jeżeli obostrzenia przyniosły zmniejszenie zachorowań, to najwyższy czas zacząć je zdejmować.
zamknacKW
4 tyg. temu
ja bym pozywał ten zespół doradców epidemiologicznych zwanych szumnie Radą Medyczną - oni nie mają immunitetu przed postępowaniem karnym, i de facto współuczestniczą w przestępstwie. Jak mi już siądzie kręgosłup to planuję podjąć stosowne działania przeciwko Simonowi, Horbanowi, Dzieciątkowskiemu (którego wywalili, i znów go przyjęli).
bDIGCGrn
Ten gorszy
4 tyg. temu
Pozywać urzędników, a nie SP, ja nie mam zamiaru płacić za bezprawne działania " rządzących "
Nak2zak
4 tyg. temu
Filozofia pseudo rządu. Byliśmy i jesteśmy jednym z najgorzej przygotowanych państw jeśli chodzi o pandemię. Niewprowadzenie stanu klęski sprawia że wszelkie obostrzenia są nielegalne i nie ma obowiązku ich respektować. Przedsiębiorcy bez środków do życia i żadnej pomocy...Pytanie czy to nie kolejne celowe działanie mające na celu zwalenie winy za obecną sytuację na obywateli. Rączki umyte... pandemia i ogromna liczba zachorowań to wina narodu, rząd przecież działa tak profesjonalnie. Nie nasza wina że się nie stosujecie do naszych zaleceń...
...
Następna strona