Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Ocena pracy nauczyciela. Nowe zasady od 2019 roku

6
Podziel się:

Od 2019 roku zmieni się nieco ocena pracy nauczyciela. Cykliczność tego dokumentu zostanie wydłużona do pięciu lat. Kolejna zmiana to dokonywanie oceny bez szczegółowych wskaźników realizacji kryteriów.

Wysoka ocena pracy nauczyciela daje możliwość ubiegania się o dodatek lub awans zawodowy
Wysoka ocena pracy nauczyciela daje możliwość ubiegania się o dodatek lub awans zawodowy (123RF)

Terminy dokonywania oceny pracy nauczyciela

Począwszy od 1 stycznia 2019 roku, ocena pracy nauczyciela odbywa się raz na pięć lat, począwszy od chwili stania się nauczycielem kontraktowym, mianowanym lub dyplomowanym. Nauczyciele kontraktowi i mianowani ostateczny termin oceny pracy będą mieli do 31 sierpnia 2023 roku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pedagog rozpocznie staż w celu uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego. W przypadku nauczycieli dyplomowanych ten termin to 30 czerwca 2022 rok. Terminy te nie są stosowane, jeżeli nauczyciel został oceniony na starych zasadach pomiędzy 1 września a 31 grudnia 2018.

Ocena pracy nauczyciela – zmiany

Ocena pracy nauczyciela zmienia się także pod względem formalnym. Od tego roku nastąpiła likwidacja regulaminów oceny pracy ustalonych przez same placówki. Obowiązujące są przepisy powszechne. W związku z tym Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie oceny pracy nauczycieli. W tym przypadku spełnianie wyszczególnionych kryteriów odbywa się w skali od 0 do 3.

Nauczyciel, który chce otrzymać dodatek za wyróżniającą się pracę, od 1 września 2020 roku będzie musiał samodzielnie zawnioskować o ocenę swojej pracy. Dyrektor placówki nie będzie miał już obowiązku oceniania nauczycieli z własnej inicjatywy w terminie, który pozwala ubiegać się o ten dodatek. Aby się o niego ubiegać, nauczyciel zgodzić się musi na ocenę co trzy lata, a nie czekać na obowiązkową ocenę co pięć lat.

Czas przeznaczony na ocenę pracy nauczyciela to 3 miesiące od dnia złożenia wniosku o jej dokonanie lub od pisemnego powiadomienia nauczyciela o rozpoczęciu oceny jego pracy. Nie wlicza się w to czas usprawiedliwionych nieobecności nauczyciela, ferii lub urlopu wypoczynkowego.

Zmiany w zakresie wystawienia oceny

Ocena pracy nauczyciela zmieniła się najbardziej pod względem rozbudowania katalogu stwierdzeń uogólniających. Najwyższa ocena to wyróżniająca, z której tytułu należy się dodatek za wyróżniającą się pracę nauczyciela dyplomowanego, skrócenie ścieżki awansu zawodowego albo nawet możliwość uzyskania awansu z pominięciem stażu.

Nowością jest ocena bardzo dobra, która umożliwia ubieganie się o nadanie wyższego stopnia awansu zawodowego i możliwość kontynuacji stażu po zmianie miejsca zatrudnienia. Podobne korzyści łączą się z oceną dobrą. Ocena bardzo dobra pozwoli dyrektorowi placówki posiadającemu co najmniej 3-letni okres pracy na złożenie wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego w przypadku tzw. ścieżki dyrektorskiej.

Ocena negatywna niesie za sobą konsekwencje. Przede wszystkim nakłada brak możliwości ubiegania się o nadanie wyższego stopnia awansu zawodowego, brak możliwości kontynuowania stażu po zmianie miejsca pracy i w niektórych przypadkach – rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem.

Ocena pracy nauczyciela od 2019 roku zmieniła się także pod względem procedury. Dyrektor placówki ma teraz obowiązek zasięgnięcia opinii rady rodziców. Opinia rodziców zacznie mieć istotne znaczenie, chociaż nie będzie decydujące przy wystawieniu oceny.

Nowością jest też obecność organu odwoławczego, który z jednej strony będzie mógł samodzielnie ustalić nową ocenę, a z drugiej także zlecić ponowne rozpoznanie strony.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
lulik
7 miesięcy temu
to jakiś żart z tymi nauczycielami przecież połowa ich "pracy" to wakacje ferie itp
Xxx
5 lata temu
Szkodzą że nie ocenia się rodziców w kwestii 500+, skoro oni oceniają wszystkich i to zazwyczaj negatywnie - wystarczy poczytać komentarze na temat nauczycieli i choćby ostatnich protestòw!!!! Żenada!
Mojnick
5 lata temu
Uczniowie powinni oceniać nauczycieli, to jedyna wiarygodna ocena. Może nareszcie by się odsiało te miernoty które potrafią tylko gnębić uczniów.
nauczyciel
5 lata temu
A ja jako nauczyciel zastanawiam się czemu wszyscy pracujący w tzw. budżetówce nie przechodzą co pięć lat oceny. Dlaczego nie ocenia się urzędników państwowych, lekarzy itd. Społeczeństwo chce oceniać tylko nauczycieli. Co do kryteriów to nie ma się co oszukiwać na palcach jednej ręki będzie można policzyć tych co dostaną ocenę wyróżniającą i słynne 500+. Wolę pracować z dzieciakami niż strespwać się dziwną oceną.
qwas
5 lata temu
Jedyną oceną nauczyciela powinna być ocena wystawiona przez uczniów. Dlaczego nie ma w szkołach publicznych ankiet ewaluacyjnych?