Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo pracy
05.08.2019 06:50

Od listopada trudniej będzie zwolnić pracownika. Firmy niezawodolone

Dobra wiadomość dla pracowników, gorsza dla pracodawców. Od listopada już sąd pierwszej instancji będzie mógł przywrócić bezprawnie zwolnionego do pracy. Gorzej, jeśli II instancja ten wyrok uchyli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Sąd I instancji od listopada będzie mógł nakazać przywrócenie zwolnionego pracownika

Dziś zwolniony pracownik może skierować sprawę do sądu – jeśli uzyska prawomocny wyrok, co najczęściej oznacza dwie instancje potwierdzające bezprawność zwolnienia, pracodawca powinien ponownie go zatrudnić. Od listopada sytuacja zdecydowanie się zmieni – donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Tesco zmienia sposób działania w Polsce - skupi się na mniejszych sklepach
Zmiany w Tesco i zwolnienia. "Pracownicy się boją"

Wszystko za sprawą nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego wprowadzonej, którą przyjęto bez konsultacji.
I chociaż wydaje się zmiana wzmacnia ochronę pracowników, to jak stwierdza w rozmowie z dziennikiem Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP, "regulacje wprowadzają niepewność prawną w firmach".

- Rząd obciąża je (firmy – red.) dodatkowymi kosztami, bo wymiar sprawiedliwości jest niewydolny i nie funkcjonuje prawidłowo - dodała ekspert Pracodawców RP.

500+ dla osób z niepełnosprawnościami. "Nie doliczamy do tej kwoty żadnych dodatków"

Ponadto łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której oba wyroki będą różnić się od siebie – w takiej sytuacji przedsiębiorca będzie mógł domagać się od państwa odszkodowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo pracy, zwolnienie z pracy, msp, kadry, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-08-2019

GigiNa takim rozwiązaniu będą cierpieć nie tylko pracodawcy ale również sumienni pracownicy, którzy będą musieli współpracować z obibokami i lewusami, … Czytaj całość

05-08-2019

AlladynDobra zmiana dla pracowników to będzie wtedy gdy zlikwidują 3 miesięczne wypowiedzenie. To jest koszmar, zwolnić się i jeszcze potem robić na jakiegoś … Czytaj całość

05-08-2019

polakjak zwykle biedny pracodawca ,zapomnieli jak zatrudniali na czarno ,na smieciowych umowach ,za 5zl na godzine ,nie placenie pensji po 3-4 miesiace … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (48)